Raidījumā Zināmais nezināmajā Ziemeļvalstu raidījumu ciklā tuvojamies noslēgumam stāstam par Dāniju. Šoreiz par to, kā Dānijā klājas latviešu jaunajam pētniekam, iepazīsim aizrautīgu dāņu zinātnieku, ielūkojamies arī dāņu vikingu dzīvē.

Dānija un vikingi ir divi nesaraujami jēdzieni. Vikingiem bija milzīga loma Dānijas viduslaiku vēsturē un tieši šī nelielā teritorija Skandināvijā kļuva par vikingu mājām. Attīstoties kuģu būvei, dāņu vikingu sirojumi virzījās uz Lielbritāniju un līdz pat Vidusjūrai. Paralēli sirojumiem vikingi ieguva bagātību, pateicoties izdevīgajai Dānijas atrašanās vietai Ziemeļjūras un Baltijas jūras krustcelēs. Tāpat Dānijas krastos vikingi iedibināja īpašu kultūru, kas ir arī mūsdienu Dānijas lepnums. Lai ielūkotos tūkstoš gadu senā pagātnē, devāmies uz Roskildi, kur Roskildes līča krastā atrodas Vikingu kuģu muzejs. Par vikingu dzīvi uz kuģa stāsta Vikingu kuģu muzeja kurators un pētnieks Mortens Ravns.

Dānija ir ne tikai sevi pierādījusi kā valsts ar spēcīgu pilsonisko sabiedrību un stabilu sociālo sistēmu, kā arī ir valsts ar ļoti pieejamu augstāko izglītību. Dānijā vienlīdz augstā vērtē ir gan praktiskās zināšanas, kas var radīt jaunus produktus un pakalpojumus, gan arī fundamentālā zinātne. Kas gan var vēl vairāk raksturot sabiedrību, kā pietiekams finansējums tādām nozarēm, kas citviet noteikti nav prioritāšu sarakstā. Piemēram, pētījumiem par to, kas notiek mūsu smadzenēs. Lai iepazītos ar vienu no slavenākajiem dāņu neiro zinātniekiem un meklētu atbildes par sarežģīto sistēmu mūsu smadzenēs, Zināmais nezināmajā dodas uz otru lielāko Dānijas pilsētu Orhūsu, kur atrodas lielākā universitāte Skandināvijā. Saruna ar atraktīvo semiotiķi, kognitīvo zinātņu pētnieku un dramaturgu Mikelu Valentinu.

Kā Dānijā klājas jaunam pētniekam no Latvijas. Kārlis Livkišs savulaik Latvijā absolvējis Rīgas Tehnisko Universitāti kā būvinženieris, maģistratūras studijas turpinājis Lundas Universitātē Zviedrijā, bet pētniecības darbu doktorantūrā turpina Lundai pavisam tuvu esošajā Kopenhāgenā, kur strādā Dānijas Ugunsdrošības institūtā. Saruna par pētniecību un būvniecību ar Kārli, kurš izrādās ir arī jaunākais Vītolu fonda ziedotājs.