Latvijas Botāniķu biedrība par 2018. gada augu ir izvēlējusies madaras jeb Galium ģinti. Izrādās, madaru ģintī ietilpst vairāki augi, tostarp, mums visiem zināmie pelašķi. Tieši madaru izvēlēties botāniķus pamudināja Latvijas simtgade, meklējot augu, kas blakus pīpenei, kura ir Latvijas nacionālā puķe, būtu tāds, kuru cilvēki labi zinātu un par kuru gribētu vairāk pastāstīt. Ar ko madaras īpašas un kāpēc tās ir ekosistēmas "pamatķieģelis", raidījumā Zināmais nezināmajā atklāj Latvijas Botāniķu biedrības valdes priekšsēdētāja, bioloģe Rūta Sniedze-Kretalova un entomologs Uģis Piterāns.

Madaras nav tik plaši sastopamas kā dziedniecības pienene vai baltais āboliņš, tomēr tās pazīst teju katrs, jo tā ir viena no Jāņuzālēm, bez kuras šie svētki nebūtu pilnīgi, skaidro biedrībā. Madaras sastopamas ne vien pļavās, bet arī mežos, purvos un ūdeņu malās. Kopumā Latvijā sastopamas 17 madaru sugas.

Šī gada augs madara, kas ir gan sievietes vārds, gan kosmētikas zīmols, gan zieds, ko ievijam Jāņu pušķos, mums asociējas ar medainu smaržu, tāpat smaržo arī liepziedi. Pienenēm ir rūgts aromāts, kresēm – ass. Ko augi ar savu smaržu signalizē, skaidro bioloģijas profesors Ģederts Ieviņš.