Arhīvi ir nenovērtējams palīgs vēstures izzināšanā un īstās vēstures liecības ir tikpat liela veiksme pētījumam, kā pareizā formula ķīmiķim vai pareizais vienādojums matemātiķim. Vairums no mums pat nenojauš, kādus faktus sevī slēpj arhīvos noglabātie vēstures avoti un kādu vēstures ainu tie atklātu, ja vien nonāktu ieinteresēta pētnieka rokās. Raidījumā Zināmais nezināmajā pievēršam uzmanību kādam unikālam pētījumam, kurš tapis tieši šādi - uzlūkojot arhīvos noglabāto dokumentu saturu ar īpašu, mūsdienām ļoti aktualu skatu prizmu -  tā ļaujot uzmanīgāk raudzīties uz politisko situāciju Latvijā un Krievijā. Pētījums stāsta par Krievijā uzturētiem mītiem un reālo faktu noklusēšanu. Saruna studijā ar Vidzemes Augstskolas rektoru, vēsturnieku Gati Krūmiņu.

Krūmiņš atklāj, ka vairāku gadu izpētes rezultāti apgāž sabiedrībā iesakņojušos mītu, ka PSRS investēja lielus līdzekļus Latvijā un Baltijā kopumā. Pētot finanšu dokumentus un apkopojot datus, Krūmiņš secinājis, ka realitātē mēs bijām PSRS ekonomikas donori.

 

Pētniekiem iespēja iepazīst Jēzus Kristus apbedījuma gultu

Ja runājam par unikālām vēstures liecībām, kuras var pastāstīt daudz par mūsu izcelšanos un civilizācijas attīstību, tad kādu svarīgu jaunumu pasaulei pavēstījuši zinātnieki no Jeruzalemes. Veicot restaurācijas darbus Tā Kunga Svētā kapa baznīcā Jeruzalemē, pētnieki pirmo reizi daudzu gadsimtu laikā tikuši klāt Jēzus Kirstus pēdējai atdusas vietai. Šīs kapenes vismaz 1555 gadus seguši marmora apšuvumi. Tagad, kad marmora virsma pakāpeniski noņemta, pētniekiem būs unikāla iespēja iepazīt kristietībā svētāko vietu - Jēzus apbedījuma gultu. Jau šobrīd, kad kapenēs notiek izpētes darbi, atklāti vairāki pārsteidzoši fakti, piemēram, zem marmora vāka, kas sedz Kristus apbedījumu gultu, ir dažādu sabirzušu akmeņu slānis, kuru zinātnieku instrumenti iepriekš neuzrādīja. Kas tajā slēpjas, to zinātnieki skaidros vēl ilgi.

Simboliski, bet dievnams, kurā atrasta Kristus pēdējā atdusas vieta, šobrīd ir sešu dažādu konfesiju pārraudzībā  -  Romas katoļu, grieķu pareizticīgo, armēņu pareizticīgo, kā arī koptu, etiopiešu un sīriešu kristīgo komūnu pārvaldībā.  Paši patriarhi smej, ka atmosfēru vēl neparastāku padara tas, ka jau tā raibajam konfesiju sastāvam klāt pievienojas musulmaņu apsardze un ebreju policisti, kas kopīgiem spēkiem gādā par drošību dievnama tuvumā.

Restaurācijas darbus unikālajā vietā vada Atēnu Tehniskās universitātes speciālisti, kuri jau iepriekš ir piedalījušies Atēnu Partenona un Svētas Sofijas katedrāles atjaunošanā. Unikālo video, kurā redzams, kā pētnieki nostumj Kristus kapa vietas pārsegu, var aplūkot mājalapā nationalgeographic.com.