Raidījumā „Zināmais nezināmajā” senšamies izprast, ko zinātnieki saka par haosu, ko par to domā matemātiķi, fiziķi, valodnieki un filozofi. Un kas bija tad bija vispirms - haoss vai kārtība?

Vispirms sižets par Haosa teoriju. Ceļš līdz haosa parādību izzināšanai ir gana līkumots un ved mūs gan dabā, gan virtuvē. Viens no lielākajiem vārdiem, runājot par haosa teoriju ir Edvards Lorencs. Ko viņš tieši pasaulei atklāja, skaidro LU Fizikas un matemātikas fakultātes Teorētiskās fizikas katedras vadītājs, profesors Andrejs Cēbers un profesore Inese Bula.

Savukārt studijā kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas profesori Dainu Teters saruna par haosa un kārtības fenomeniem, uz kuru bāzes uzbūvēta kultūra plašākā nozīmē.

Vēl stāsts par kaut ko ļoti sakārtotu - laika skaitīšanas sistēmu. Starptautiskās institūcijas ir nolēmušas, ka arī šogad pasaulē universāli koordinētajam laikam netiks pievienota klāt tā dēvētā „liekā” sekunde, kas rodas, ņemot vērā Zemes griešanās ātruma nevienmērīgumu. Neatbilstība laikā rodas, jo Zemes griešanās ātrums nesakrīt ar atomu etalonu laiku, tāpēc to ir nepieciešams kompensēt, atbilstoši pievienojot vai atņemot lieko sekundi. Ja tas netiktu darīts, 600 gadu laikā laika nobīde varētu sasniegt pat stundu.

Pēdējo reizi liekā sekunde tika pievienota 2012. gada 30. jūnijā. Tās pielikšanu uzrauga un koordinē Starptautiskais Zemes rotācijas un atskaites sistēmu dienests, kurš uzrauga, lai atšķirība starp astronomisko Saules laiku un vispasaules koordinēto laiku nepārsniegtu 0,9 sekundes. Kā lasāms portālā atklājumi.lv, Zemes griešanās ātrums kļūst lēnāks, bet tas katru gadu tik un tā ir atšķirīgs. Liekās sekundes pievienošana mūsu ikdienas gaitās neko daudz nemaina, taču tā rada neērtības un riskus dažādām komunikāciju sistēmām, kurās ir nepieciešams sinhronizēt laiku. 2005. gadā pat tika ierosināts atcelt lieko sekunžu pielikšanu un pievienot lieku stundu tikai katrus 600 gadus.

Līdz šim nav izdevies rast vienprātības jautājumā par liekās sekundes pievienošanas atcelšanu. Tādēļ šis ir viens no diskusiju rosinošākajiem jautājumiem Pasaules radiosakaru konferencē Ženēvā, kas notiks nākamajā gadā.