Godinot Latvijas valsts simtgadi, ir izdota grāmata „Spāres (Odonata) Latvijā. Pētījumu vēsture, bibliogrāfija un izplatība no 18. gadsimta līdz 2016. gadam”, kas ir pirmais tik apjomīgais darbs latviešu valodā ne tikai par kukaiņiem, bet par bezmugurkaulniekiem vispār. Spāres ir kukaiņi, kas uz Zemes dzīvo krietni senāk par citiem, un izskatās arī, ka radījums no citiem laikiem. Tas ar savu neparasto veidolu un spožajām krāsām savulaik iedvesmojušas māksliniekus, bet skatoties ar bērna acīm, cilvēks vienmēr sajūsminājies par spāru unikālo lidot prasmi. Ar ko neparastas un īpašas ir spāres, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta grāmatas "Spāres Latvijā" autors biologs Mārtiņš Kalniņš.

Grāmatu izdevusi biedrība “Zaļā upe” projekta “Latvijas dabas un ainavas vērtība – spāre: no pētījumu pirmsākumiem līdz dāvanai Latvijas simtgadē” ietvaros. 

Grāmatā ir apkopota informācija par spāru pētījumiem un to pētniekiem vairāk kā 100 gadu periodā. Grāmatas pamatā ir 67 spāru izplatības kartes. Lai grāmatu varētu izmantot iespējami plašāks cilvēku loks, spāru un arī citu dabas vērtību iepazīšanai grāmatā ir iekļautas vairāk kā 500 fotogrāfijas un vairāk kā 270 citi attēli. Grāmatā iekļautās fotogrāfijas fotografējuši 36 Latvijas iedzīvotāji – fotogrāfi, dabas pētnieki un entuziasti.

Simtgades gada bezmugurkaulnieks – simtkājis

Dzintardzelteni posmu kukainīši ar neskaitāmiem kāju pāriem – tas ir simtkājis. Tā dzīves veids ir noslēpumains un arī pats simtkājis nav bieži pamanāms, taču entomologiem ir izdevies iepazīt plašāk šī dzīvnieka dzīvi. Stāsta Latvijas Universitātēs Bioloģijas institūta pētnieks Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un dzīvniekekoloģijas docents bioloģijas doktors Uģis Kagainis.