Par Indiju runāts daudz un liekas, ka it kā jau daudz kas būtu par tālo zemi un kultūru zināms vai vismaz dzirdēts. Un tomēr – jo vairāk uzzinām, jo vairāk apjaušam nezināmo. Vispirms Edgara Raginska intervija ar Indijas pētnieku, LU emeritēto profesoru Viktoru Ivbuli par viņa jaunāko grāmatu Indoeiropiešu pirmdzimtenes meklējumi. Viktors Ivbulis ilgus gadus ir strādājis pie nozīmīga pētījuma, kas apgāda Zinātne paspārnē visbeidzot ieraudzījis dienasgaismu. Grāmata Indoeiropiešu pirmdzimtenes meklējumi aplūko visas galvenās indoeiropiešu izcelsmes hipotēzes saistībā ar Indiju, pētī, kāda vieta tajās atvēlēta baltiem, kā arī apgāž daudzus nezinātāju vidū populārus mītus. Ja vēlaties tuvāk iepazīties ar šo pētījumu, kā arī sastapt tā autoru, tad 13. martā pulksten 16 varat doties uz LU Mazo aulu, kur norisināsies grāmatas atvēršanas svētki.

Savukārt ar LU Humanitāro zinātņu fakultātes profesori Sigmu Ankravu saruna par bēru tradīcijām un rituāliem Indijā. Kādas tās ir un kā saprasta nāve Indija dažādos laikmetos.

Vēl kāds stāsts par pavisam citu zinātņu nozari. Ar sensacionālu paziņojumu klajā nācis Lielbritānijas zinātnes ministrs, sakot, ka Apvienotā Karaliste piešķirs 120 miljonus eiro kādas observatorijas izveidei. Šis ievērojamais naudas apjoms ne tikai kļuvis par ierosmi daudzām citām pasaules valstīm iesaistīties vienā no pasaules vadošajiem zinātnes un tehnikas projektiem, bet arī atvēris durvis tā reālai būvniecībai. Šis iespaidīgais projekts ir tā saucamais Kvadrātkilometra režģis – jauns radio teleskops, kas pēc dažiem gadiem dienasgaismu ieraudzīs divos kontinentos vienlaicīgi – Austrālijā un Āfrikā. Kopumā Kvadrātkilometra režģis paredz izvietot simtiem tā saucamo šķīvju un simtiem tūkstošu antenu Āfrikas un Austrālijas plašumos, kas darbotos kopēji saslēgta tīklā. Kāpēc tas vajadzīgs? Ja runājam par zinātni, tad ar šī teleskopa palīdzību uzlūkos Visumu jaunā gaismā. Radioteleskops savā īpašajā diapazonā meklēs atbildes uz jautājumiem par pirmo galaktiku veidošanos, tumšo enerģiju, magnētismu Visumā, tāpat arī tas lūkos, vai Albertam Einšteinam bija taisnība, runājot par to, ka eksistē gravitācijas viļņi, un, lai cik savādi arī neizklausītos – jā, šis teleskops arī „spicēs ausis" citu civilizāciju signālu meklēšanā. Protams, ka tas nav šī dārgā projekta pamatuzdevums, taču līdzās citiem novērojumiem radioviļņu diapazonā, Kvadrātkilometra režģis šķiros radiosignālus tā, lai tajos atrastu vienības, kas atkārtojas un kas liktu domāt, ka saņemtie signāli nav tikai vispārējs fons, bet, piemēram, radars uz citas planētas.