Lai vairotu bērnu, jauniešu, kā arī pieaugušo izpratni un interesi par kosmosa izpēti un ar to saistītajām tehnoloģijām, 19. augustā Cēsu lidlaukā norisināsies bezmaksas pasākums visai ģimenei – Kosmosa diena. 

Tā laikā tiks prezentēta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un zinātkāres centra ZINOO “Tehnisko jaunrades dienu” programma Latvijas skolām. “Kosmosa dienā”, kurā apmeklētāji gaidīti no plkst. 12, notiks projekta “Pirmie Latvijas 100 km kosmosā” trešās izmēģinājuma raķetes starts. Šajā projektā, veicot aprēķinus par kosmosa raķetes lidojuma trajektoriju, iesaistījušies RTU Mašīnbūves, transporta un aeronautikas fakultātes Aeronautikas institūta speciālisti. Pasākuma laikā notiks arī kosmisko zonžu izgatavošana un to starti, kā arī amatieru izgatavoto raķešu starti. “Kosmosa dienas” otrajā daļā notiks RTU un ZINOO “Tehnisko jaunrades dienu” kosmosa darbnīca paraugdemonstrējumi, raķešu izgatavošanas meistarklase bērniem. Par gaidāmajiem pasākumiem raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta zinātkāres centra "ZINOO" vadītājs Pauls Irbins un RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Aeronautikas institūta Lidaparātu teorijas un konstrukcijas katedras vadītāja inženierzinātņu doktore Kristīne Carjova.

 

Septembrī noslēgsies kosmosa zondes “Cassini” misija

Astronomijas un kosmosa tehnoloģiju entuziasti kopš 2004. gada ar aizrautību ir sekojoši līdzi kosmiskās zondes “Cassini” piedzīvojumiem mūsu Saules sistēmā. Tā ir viena no sarežģītākajām un nozīmīgākajām kosmiskajām zondēm, kas radīta, jo pirmā sasniedza gāzu milzi Saturnu un Saturna tuvumā ir uzkavējusies līdz pat šim brīdim. Taču, skumja ziņa ir tā, ka “Cassini” “dzīvot” atlicis aptuveni viens mēnesis, pavisam drīz tas ienirs Saturna atmosfērā un sadegs 15. septembrī.

Īsi pirms tam, jau 13. augusta vakarā pēc Latvijas laika, “Cassini” uzsāka ceļu pirmajā no pēdējām piecām orbītām, kuras ved cauri Saturna atmosfēras augšējiem slāņiem. Kosmiskais aparāts atradīsies aptuveni 1600-1700 kilometru augstumā virs gredzenotās planētas mākoņiem.

Prognozes liecina, ka tajā brīdī atmosfēra būs jau tik blīva, ka kosmiskā aparāta stabilitātes nodrošināšanai tiks izmantoti nelielie dzinēji, ar kuriem tas ir aprīkots. Ar līdzīgiem apstākļiem “Cassini” saskārās, lidojot nelielā attālumā garām Saturna lielākajam pavadonim Titānam. Inženieri novēros dzinēju jaudu. Ja tie darbosies 10 līdz 60% ietvaros, tad tā tiks uzskatīta par normālu situāciju. Ja tiks pārsniegts 60% slieksnis, turpmāko orbītu augstums tiks palielināts par aptuveni 200 kilometriem. Ja šādu manevru veikt nebūs nepieciešams, “Cassini” komanda cer, ka pēdējo divu orbītu augstumu varētu pazemināt vēl par 200 kilometriem, kas ļautu iegūt vēl precīzākus Saturna atmosfēras augšējo slāņu mērījumus.

Kā lasāms portālā strapace.lv,

11.septembrī mijiedarbība ar tālumā esošo Titānu ietekmēs “Cassini” orbītu un lidojuma ātrumu. Titāna gravitācija palēninās kosmisko aparātu un nedaudz izmainīs tā trajektoriju, kā rezultātā “Cassini” iebrāzīsies Saturna atmosfērā pēdējo reizi 2017.gada 15.septembrī.

Šī pēdējā lidojuma laikā darbosies septiņi instrumenti, kas ievāks informāciju un sūtīs to atpakaļ uz Zemi gandrīz reālā laika režīmā. Kad “Cassini” sasniegs atmosfēras slāni, kurā blīvums aptuveni divas reizes pārsniedz blīvumu, ar kādu kosmiskajam aparātam jāsaskaras pēdējo piecu orbītu laikā, tā dzinēji vairs nespēs nodrošināt pareizu antenas vērsumu pret Zemi. Visticamāk, tad kontakts ar “Cassini” pazudīs. Un tas notiks uz visiem laikiem, jo pēc mirkļa kosmiskais aparāts kā meteors sadalīsies Saturna atmosfērā, noslēdzot savu fantastisko ceļojumu.

Tieši “Cassini” misijai būs veltīta kārtējā Starspace ballīte 16. septembrī Suntažu observatorijā, tad arī būs iesēja atskatīties uz “Cassini” ceļojumu un to, kā tas ir mainījis mūsu priekšstatus par gredzenoto planētu. Bet vairāk par “Cassini” nozīmi un paveikto varat lasīt NASA interneta vietnēs.