Kamēr izskan dažādas spekulācijas par robotiem nākotnē un to, kā tie mainīs šo planētu turpmākajās simtgadēs, nenovērtēsim par zemu to, cik  neaizstājams rīks jau šobrīd ir dažādi roboti -  ar to palīdzību varam atvieglot gan savu ikdienu, gan dažādu produktu ražošanu, gan uzlabot mūsu visu dzīves kvalitāti. Arī Latvijā ir lieliski eksperti, kuri ne tikai māca robotikas pamatus jaunākajai paaudzei, bet arī paši rada produktus, kas varētu rast pielietojumu daudzviet pasaulē. Raidījumā Zinānāmais nezināmajā par Latvijas robotikas sasniegumiem un cik viegli Latvijā radītu robotu ir pārdot pasaulē, stāsta Rīgas Tehniskās Universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras asociētais profesors Agris Ņikitenko un Arturs Žipris, uzņēmuma Mechanika Engineering dibinātājs.

 

Latvijas robotizēto "cīkstoņu" panākumi

Ar  trim godalgotajām vietām dažādās kategorijās no  Igaunijas  mājas atgriezušies Latvijas robotu konstruktori, jo viņu radītie mini sumo roboti jau kārtējo reizi pārliecinoši pierādīja sevi cīņas laukumā. Kā notiek robotu sumo cīņas, kā izskatās un tiek konstruēti šie „cīkstoņi”, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes doktorants un SIA "RobotNest" inženieris Kārlis Berkolds.

 

Bezūdens tualetes projekts

Tehnoloģijas ir radītas lai padarītu mūsu dzīvi labāku, taču tas, kas šķiet pašsaprotami mums - Rietumu civilizācijai, nebūt nav ierasta lieta daudziem cilvēkiem citviet pasaulē. Viena no šādām lietām ir ūdens, un tas nepieciešams ne tikai pārtikai, bet arī sanitārām vajadzībām.

Bila un Melindas Geitsu fonds pirms četriem gadiem piešķīra 710 tūkstošus ASV dolāru, lai radītu bezūdens tualetes podus. Nesen šim projektam piešķirti vēl papildus līdzekļi, ar mudinājumu tā izstrādātājiem - Kreinfīlfas universitātei, Lielbritānijā - pabeigt šīs revolucionārās tehnoloģijas prototipu un uzsākt tā izmēģinājumus Āfrikā.

Bezūdens tualetes poda misija ir ļoti svarīga. Vairāk nekā 2,5 miljardi pasaules iedzīvotāju vēl joprojām dzīvo neatbilstošos sanitāros apstākļos. Tīra tekoša ūdens trūkuma dēļ cilvēki pasaulē cieš no dzīvībai bīstamām slimībām, ko radījuši antisanitāri apstākļi. Tāpēc zinātnieki radījuši tehnoloģiju, kura varētu palīdzēt miljoniem cilvēku visā pasaulē.

Tehnoloģija ir sarežģīta, taču tās pielietojums ir vienkāršs - ekskrementi ar rotējoša rezervuāra palīdzību tiek nogādāti zemāk esošā tualetes poda piltuvē, kur tos pārstrādā granulās un padara par kompostu, kuru mājsaimniecība var izmest līdzīgi kā visus citus atkritumus. Turpretī urīnu attīra un no tā iegūst ūdeni, kuru var izmantot, piemēram, dārza laistīšanā vai mājas uzkopšanā.

Tā saucamā nano memrāna tualete ik pēc sešiem mēnešiem ir jāpārbauda, tāpēc sākotnēji paredzēts tās izvietot tikai salīdzinoši viegli sasniedzamās pilsētu teritorijās. Taču ikdienas lietošanā paredzams, ka iekārtas uzturēšanai speciālista palīdzība būs nepieciešama reizi nedēļā -  tualetes mehānisms darbosies uz baterijām, kas būs jāmaina, turklāt tās arī paredzēts tīrīt reizi nedēļā. Vairāk par šo ideju, kas nākotnē varētu uzlabot dzīves kvalitāti miljoniem cilvēku visā pasaulē, varat lasīt sciencealert.com.