Plašākai publikai zinātnes centrs CERN pazīstams ar Hiksa daļiņu meklējumiem un tumšās matērijas izpēti, taču CERN darbība ir krietni plašāka un senāka. Šis ir viens no vadošajiem zinātnes centriem pasaulē, kas darbojas jau 60 gadus. Savulaik tieši pateicoties CERN, pasaule ieguva šodien tik neaizstājamo internetu. Latvijas zinātnieki bruģē ceļu ciešākai sadarbībai ar vienu no pasaulē vērienīgākajiem zinātnes centriem - Eiropas kodolpētniecības centru CERN. Par CDERN darbu un pētniecību, kā arī Latvijas zinātnieku sadarbību ar CERN raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta inženierzinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes Materiālu apstrādes tehnoloģijas katedras profesors, RTU Rektora padomnieks un CERN zinātniskais līdzstrādnieks Toms Torims.

Ir parakstīts sadarbības līgums starp CERN un Latvijas valsti, bet tas ir tāds “draudzības līgums”. Rīgas Tehniskā Universitāte ar CERN cieši sadarbojas no 2012. gada.

"Latvija interesē CERN, jo ir ieinteresēti zinātnes attīstībā un Latvijā ir izcili inženieri un zinātnieki, tāpēc CERN izvēlas sadarboties ar Latviju. Viena no jomām – robotika," analizē Toms Torims. Tehnoloģiju jomā CERN interesē arī Latvijas uzņēmumi un uzņēmumu ražotais.

Maijā Latvijā būs CERN zinātnes nedēļa. RTU būs izstāde, kurā būs interaktīvais tunelis – hadronu paātrinātājs kā interaktīva spēle. Būs arī izstāde, kas stāstīs par CERN darbu, un lekcijas.

 

Kvantu daļiņu savādā pasaule

Kvantu datori jau kādu laiku nav futūristiska fantāzija, bet reāla nākotnes iespēja. Līdz ar kvantu fizikas atklājumu sniegtajām iespējam zinātnieki runā par daudz ātrāku un efektīvāku variāciju un varbūtību skaitļošanu. Jau pagājuši vairāk nekā 20 gadi kopš dators pirmo reizi uzveica pasaules čempionu šahā. Latvijas Universitātes “Zinātnes kafejnīcā” vadošie Latvijas zinātnieki diskutēja par kvantu daļiņu savādo pasauli un centās rast atbildi uz jautājumu, kā radās ideja par kvantu datoriem un kā tos būs iespējams izmantot nākotnē. Galvenās kvantu daļiņu īpašības skaidro Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes profesors Mārcis Auziņš. Par kvantu datora potenciālu mākslīgā intelekta attīstība stāsta Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors Andris Ambainis.