3. marts ir Vašingtonas konvencijas CITES jeb Par starptautisko tirdzniecību ar apdraudēto savvaļas dzīvnieku un augu sugām gadadiena. Šogad šī diena veltīta lielajiem savvaļas kaķiem. Lieli savvaļas kaķi - lauvas un tīģeri, gepardi un panteras, jaguāri un leopardi – ir ne tikai skaisti, graciozi dzīvnieki ar sev unikālām uzvedības izpausmēm, kuri vienmēr ir fascinējuši un saistījuši cilvēka uzmanību ar savu graciozitāti, veiklumu, ātrumu un, neapšaubāmi, skaisto kažoku. Šīs visas iezīmes ir mudinājušas cilvēkus gan iemīlēt un apbrīnot šos dzīvniekus, gan pakļaut tos un arī baidīties no tiem. Kā jūtas lielo kaķu sugu populācijas pasaulē? Kādi ir nelegālie lielo kaķu tirdzniecības ceļi un kāpēc ikvienam tūristam rūpīgi jāpārdomā sava rīcība, iegādājoties dažādus ar savvaļas dzīvniekiem saistītus suvenīrus, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Dabas Aizsardzības pārvaldes CITES nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis.

Lūsis - Latvijā vienīgais savvaļas kaķis

Eirāzijas lūsis ir vienīgā savvaļas kaķu suga Latvijā. Lai gan lūšus dabā redzējis tikai retais, jo tie ir vientuļnieki un labi prot slēpties, Latvijā dabā tie dzīvo pietiekami lielā skaitā. Eirāzijas lūsis ir tipisks ziemeļu puslodes lielais kaķis, tas ir trešais lielākais plesējs Latvijā un Eiropā aiz brūnā lāča un vilka. Lūsi no citiem kaķiem atšķir garās astes trūkums, līdz ar to viņš pārāk veiks manevrētājs. Par lielāko kaķu dzimtas pārstāvi Eiropas faunā stāsta Līgatnes dabas parka vadītāja Inta Lange un mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.

Tendences nelegālajā savvaļas dzīvnieku un augu tirgū

Jo mazākas iespējas cilvēkam iegūt kādu konkrētu dzīvnieku, augu vai citu dabas vērtību savā īpašumā, jo ienesīgāks bizness ir tiem, kuriem izdodas šīs vērtības gūt un pārdot to kārotājiem. Šis pavisam noteikti ir stāsts par tirdzniecību ar apdraudētiem savvaļas dzīvniekiem vai augiem, kas, neskatoties uz starptautiskiem centieniem to apturēt, vēl joprojām ir ļoti aktuāla problēmas dabas aizsardzībā pasaulē.

Singapūras universitātes pētnieki apkopojuši pēdējo gadu tendences šīs starptautiskās tirdzniecības jomā un tās izgaismo interesantus faktus. Laika posmā no 2003. gada līdz 2013. gadam, analizējot 370 tūkstošus nelegālās tirdzniecības gadījumu ar savvaļas zīdītājiem, putniem un rāpuļiem, pētnieki secinājuši vairākas lietas. 

Pirmkārt, ASV šie dzīvnieki nonāk pārsvarā no Meksikas, Kanādas un Ķīnas. Otrkārt, retāk tika notverti sūtījumi, kas tika piegādāti no Āfrikas, centrālās Āzijas, Austrumeiropas un Klusā okeāna salām, kas liek domāt par sarežģītu tirdzniecības tīklu esamību tieši šajos reģionos.

Vēl izdevies noskaidrot, ka atšķirīgas dzīvnieku grupas tiek sūtītas pa dažādiem ceļiem, proti, aizsargājamos rāpuļus nepārvieto pa to pašu kontrabandas ceļu, pa kuru ceļo, piemēram, zīdītāji. Tas apgrūtina dzīvnieku kontrabandas efektīvu apkarošanu.

CITES efektivitāte dažādās produktu grupās ir atšķirīga un lielā mērā atkarīga no tā, cik labi izpētīti ir dzīvie organismi, kurus nelegāli tirgo un pārvieto - piemēram, orhidejas un koraļļi ir tās grupas, kuras ar Vašingtonas konvenciju regulēt iespējams mazāk efektīvi, nekā, piemēram, lielo kaķu tirdzniecību.

Šīs atziņas varētu palīdzēt atbildīgajiem dienestiem veikt savu darbu daudz efektīvāk. Jau tagad ir skaidrs, ka cilvēkiem, kas apkaro nelegālo dzīvnieku tirdzniecību, daudz vairāk būtu jāstrādā saskaņā ar informāciju, ko sniedz jaunākās datubāzes un dažādi datu analīzes modeļi.

Vairāk par to varat lasīt interneta vietnē sciencedaily.com.