Nedēļas nogalē gaidāmas nu jau ierastās Cēsu pils Viduslaiku dienas, šoreiz tās veltītas viduslaiku piļu un cietokšņu būvniecībai.

Noteikti nevienam vien kādreiz ienācis prātā jautājums, kā pirms vairākiem simtiem gadu tapa milzīgie, lielie akmeņu mūri, kurus šodien pazīstam kā viduslaiku pilis, cietokšņus un kāda savulaik bija sajūta apdzīvojot to, ko mēs mūsdienās lielākoties redzam tikai kā drupas. Viduslaiku būvniecības tehnoloģijas mūsdienu acīm šķiet primitīvas, cilvēka ieguldītais spēks – milzīgs, bet pati ēku infrastruktūra drīzāk saistās ar cietuma celli nevis komfortablu dzīvi. Cik ļoti šie stereotipi atbilst tam, kas patiešām ir bijis? Kā pirms astoņsimt gadiem tapa Livonijas ordeņa pils Cēsīs un citas pilis, kā tika izkārtotas telpas pilī, ierīkota apkure, apgaismojums un labierīcības un kāda bija dzīve šādos mūros, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs Gundars Kalniņš.

Viduslaiku mūzikas skaņas un instrumenti

Kā skanēja Livonijas laikā lautas, cinks un  traversflautas un kā šie mūzikas instrumenti tika spēlēti, stāsta senās mūzikas pētnieks, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētais profesors Māris Kupčs.