Narkotiskas vielas cilvēcei pazīstamas jau no seniem laikiem, kad Galēns piešķīra šādu nosaukumu vielām, kas “padara cilvēku nejūtīgu”. Jau pagājuši tie laiki, kad cilvēki dažādas slimības ārstēja ar vielām, kuras mūsdienās definējām kā narkotikas. Šodien zinām, ka tās izraisa atkarību, smagas blakusparādības, neprognozējamas reakcijas un dažkārt pat nāvi. Laikmetā, kad ik uz stūra tiek atgādināts par narkotiku kaitīgo ietekmi, pārsteidzoši ir dzirdēt, ka aizvien vairāk ir valstu, kurā lemj par šo vielu legalizāciju medicīniskos nolūkos. Kas pamudinājis izmantot marihuānu medicīnā. Vai šādas narkotiskas vielas izmantošana ārstniecībā patiesi ir attaisnojama?  Plusus un mīnusus iepazīstam raidījumā Zināmais nezināmajā sarunā ar ārstu - psihiatru Latvijas Psihiatru asociācijas prezidentu Elmāru Tēraudu un rezidenti psihiatrijā Daugavpils Psihoneiroloģiskajā slimnīcā, Latvijas Psihiatru asociācijas Jauno psihiatru sekcijas vadītāju Lieni Bērzi.

 

Narkotisko vielu loma vēsturē

Opija pilieni, lai nomierinātu raudošus bērnus, un tabaka, kā cērmju zāles:  neliela ekskursija P.Stradiņa medicīnas vēstures muzeja, lai izzinātu, kā savulaik dažādas narkotiskās vielas izmantoja ne tikai, lai apreibinātos, bet arī medicīnā  un skaistumkopšanā. Stāsta muzeja galvenā speciāliste Inga Vigdorčika.

 

Jaunās psihoaktīvas vielas arvien grūtāk identificēt

Tiesībsargiem, mediķiem un zinātniekiem ir darba pilnas rokas, jo kolīdz tiek izgudrota jauna sintētiska narkotiskā viela, jāmeklē veids, kā ar to cīnīties. Šāda situācija atgadījās aizvadītā gada jūlijā Ņujorkas reģionā Bruklinā, kur ātrās medicīniskās palīdzības brigāde uz ielas atrada 33 cilvēkus, kuriem bija smagas uzvedības problēmas. Precīzāk - to uzvedība drīzāk atgādināja zinātniskās fantastikas radīto zombiju tēlu nevis adekvātu cilvēku. Šiem cilvēkiem bija lēnas kustības, palēnināta reakcija un viņi izdvesa neartikulētas skaņas. Vēlāk atklājās, ka pie vainas ir jauna sintētiska narkotiskā viela, kuru narkotiku industrijas cilvēki dēvē par “AK-47 27 Karātu Zelts”.

Vairāk nekā 30 cilvēki bija pārdozējuši šo vielu, un pētnieku bažas rada tas, ka  jaunās psihoaktīvās vielas sastāvs ir tik sarežģīts, ka tās paliek arvien grūtāk identificēt - standarta toksikoloģiskajos testos šīs vielas ir daudz grūtāk pamanīt, salīdzinot ar kokaīnu vai marihuānu. Cilvēkiem, kas bija lietojuši jauno sintētisko vielu, nebija vērojamas sirdsdarbības vai elpošanas izmaiņas, kas mēdz būt citu narkotiku lietošanas gadījumā,  taču to vis nevar teikt par uzvedību.

Šis gadījums ļāvis zinātniekiem tikt pie interesanta pētījumu materiāla, jo, lai veiktu tālākus izmeklējumus, narkotisko vielu reibumā esošajiem cilvēkiem tika veiktas analīzes un iegūti arī pašas jaunizveidotās vielas paraugi. Paredzams, ka daudz jauna par šīm pagaidām līdz galam neiepazītajām, tomēr plaši lietotajām vielām sniegs jaunākās tehnoloģijas, kas ļaus detalizēti izpētīt vielu ķīmisko sastāvu un to dažādas kombinācijas.

Kalifornijas Universitātes pētnieki brīdina, ka jauno narkotisko vielu lietošana kļūst arvien populārāka un arvien lielāks skaits cilvēku sevi pakļauj ļoti augstam, līdz galam nenovērtētam  riskam.