Uz zemeslodes ir miljardiem dažādu personību, katrs ar savu dzīvesstāstu, bet  daži ar savu darbu un biogrāfiju spēj ne tikai iedvesmot citus, bet arī radīt virkni tehnoloģiju un lietu, kas pielietojumu radīs arī nākamajās paaudzēs. Nākotnes cilvēks - tā varētu dēvēt Dienvidāfrikā dzimušo un Amerikā dzīvojošo izgudrotāju un uzņēmēju Īlonu Masku (Elon Musk), kurš savos 46 gados paspējis paveikt neticami daudz. Radījis interneta maksāšanas sistēmu „PayPal”, kosmosa tehnoloģiju gigantu „SpaceX”, ekskluzīvo elektroauto „Tesla” un saules enerģijas servisu uzņēmumu „Solar City”. Par šī cilvēka paveikto un to, kas nepieciešams pasaules līmeņa izgudrotājam un uzņēmējam mūsdienās, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta jauno tehnoloģiju zinātājs un tehnoloģiju bloga Kursors.lv galvenais redaktors Kristaps Skutelis un Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta mācībspēks un Saules enerģijas asociācijas biedrs Dzintars Jaunzems.

 

Nikola Tesla un sapnis par bezvadu elektrību

“Mani neuztrauc, ka viņi nozaga manu ideju… Mani uztrauc, ka viņiem nebija savu”, tā reiz teicis slavenais izgudrotājs Nikola Tesla. Viņa dzīvi apvij daudz stāstu un leģendu. Viena no tām ir arī par viņa dzimšanu. Leģenda vēsta, ka Nikola piedzima pusnaktī, kad aiz loga plosījies pērkona negaiss. Vecmāte esot sacījusi, ka “Viņš būs vētras bērns”, bet Nikola māte Djuka atbildējusi “Nē, viņš būs gaismas bērns.”

„Viņš uzskata, ka pa mammas līniju nākušais ģenētiskais mantojums viņam ir palīdzējis. Mamma, lai arī viņai nebija formālas izglītības, mājās lietojusi visādas ierīcītes, kas atviegloja mājas ikdienu un citēja arī garas poēmas no galvas. Tesla saka, ka arī viņam piemitusi teorētiskā atmiņa un varbūt izgudrotāja spējas ir mantojis,” stāsta Latvijas Universitātes Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktors Ilgonis Vilks.

Nikola Tesla ir dzimis 1856. gadā toreizējā Austrijas impērijā. Viņa ģimene bija inteliģenta - viņa tēvs, Milutins Tesla, bija pareizticīgo mācītājs, arī vectēvs pa mātes līniju bija garīdznieks un Nikola tēvs esot vēlējies, lai arī dēls pievēršas reliģijai.

Taču kopš viens no fizikas profesoriem viņu ieinteresēja par fiziku, ne ko citu Tesla nav studējis. Eiropā Tesla apmeklēja Grazas Politehnisko institūtu Austrijā, arī Prāgas Universitāti. Kādu laiku viņš dzīvoja arī Budapeštā, kur strādājis Galvenajā telefonu centrālē, bet ne ar to viņš ieguvis pasaules slavu. Viens no Nikola Teslas sapņiem, bija radīt bezvadu elektrību. Dažādos eksperimentos viņš ieguldīja daudzus gadus un milzīgus līdzekļus.

Nikola Tesla nodzīvoja līdz 87 gadu vecumam, taču mūža vidū viņš bankrotēja, piedzīvoja vairākus nervu sabrukumus. Lai arī Tesla dzīvi beidza nabadzībā, viņa radītie izgudrojumi un idejas turpina dzīvot arī mūsdienās.