26. oktobrī Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrikā un vienlaikus vēl 100 pilsētās pasaulē norisināsies klimata hakatons "Copernicus Hackathon and Climathon Riga 2018" - 24 stundu ideju ģenerēšana, meklējot risinājumus satelītu datu izmantošanai viedā un klimatam draudzīgā pilsētu pārvaldīšanā. Izaicinājumus hakatona komandām šogad devušas vairākas pašvaldības - Cēsis, Jelgava, Liepāja un Valmiera. Taps jaunas idejas, lai palīdzētu pilsētām attīstīties.

Satelīti nodrošina mums navigāciju pilsētā un ārpus tās, sniedz  sakarus, laika prognozes un informāciju par procesiem, kas notiek uz  Zemes, Zemes atmosfērā un Visumā. 21. gadsimta pasaule nav iedomājam bez satelīttehnoloģijām, kuru pielietojums kļuvis krietni plašāks kopš to aizsākumiem piecdesmitajos gados. Arī gaidāmajā hakatonā starpdisciplinārām komandām, atsaucoties vairāku Latvijas pašvaldību izaicinājumiem, būs jāpiedāvā risinājumi pilsētu viedai un klimatam draudzīgai pārvaldīšanai, izmantojot "Copernicus" satelītu datu iespējas. Iepriekšējā gadā tapušās idejas nu jau pamazām pārtop uzņēmējdarbībā. Par hakatonu un satelītu sniegtajām iespējām raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Vides Risinājumu institūta vadošais pētnieks, attālās izpētes eksperts Dainis Jakovels, Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrikas Climate-KIC HUB Latvia projektu vadītāja, "Copernicus Hackathon un Climathon Riga 2018" organizatore Santa Krastiņa, projekta SmartLid vadītājs Mārtiņš Karols. Pa tālruni sazināmies ar Cēsu pašvaldības Attīstības un būvniecības pārvaldes vadītāju Ati Egliņu-Eglīti.

Digitālo karšu izgudrotājs, vides zinātnieks Džeks Dangermons

 „Man ir vēlme  motivēt cilvēkus, lai viņi saprastu esošo situāciju vides zinātnēs lai analizētu un prognozētu nākotni. Ne tikai politiķiem un pasaules līderiem ir jāmaina savs redzējums uz zaļāku nākotni, bet ikvienam no mums,” saka  zinātnieks vides attīstības jautājumos un digitālās kartes izgudrotājs pasaulē Džeks Dandžermonds (Jack Dangermond), kurš kopā ar savu dzīvesbiedri ir dibinājuši Vides sistēmu izpētes institūtu ASV  un bijuši pie digitālās kartēšanas sistēmu jeb ģeotelpiskās informācijas sistēmu (GIS) šūpuļa.

Pagājušajā nedēļā Džeks Dandžermonds viesojās Rīgā, jo piedalījās  ģeotelpiskās informācijas sistēmu tehnoloģiju uzņēmuma konferencē. Sarunā viņš stāsta par savu Vides sistēmu izpētes institūtu, par paša skatījumu uz dabas aizsardzības jautājumiem un par viņa izstrādāto sistēmu, kura ir pamatā   digitālām un  vizualizētām kartēm.

No nelielas pētniecības grupas 1969. gadā Kalifornijā līdz organizācijai, kas ir  atzīta par pasaules līderi  digitālās kartēšanas jeb ģeotelpiskās informācijas sistēmu programmatūras izstrādē. Tāds ir  ainavu arhitekta, vides zinātnieka, uzņēmēja un filantropa Džeka Dandžermonda  izveidotā Vides sistēmu izpētes institūta ceļš un izaugsme.