Rasols ir ēdiens, kas rosinājis mākslas zinātnieces Astras Spalvēnas interesi par padomju laika virtuvi.

"Ēdiens kalpo kā atslēgas caurums, caur kuru var redzēt sabiedrībai nozīmīgus procesus. Piemēram, dzimtas lomu sabiedrībā, kurš kuram gatavo, skaidro Astra Spalvēna raidījumā Zināmais nezināmajā.

"Ēdiens pastāsta par sociālo mobilitāti, par to, kā pakāpties augstāk pa slāņu kāpnēm, kā nodemonstrēt savu statusu, mainot ēdienkarti un mainot veidu, kā ēdam. Ēdiens stāsta arī par identitāti," turpina Spalvēna.

Mēs ēdam katru dienu, taču to, kā dažādi ēdieni ienākuši Latvijas kulinārajā tradīcijā un kā veidojusies ēdienu kultūra - par to zinām maz. Raidījumā Zināmais nezināmajā palūkosimies uz padomju laika virtuvi un ēdienu kultūru gan sabiedriskajā ēdināšanā, gan arī padomju pilsoņa privātajā dzīves telpā. Ko ēdām, kā ēdām un kāda bija ēdiena loma ikdienas un svētku dzīvē padomju laikos, par to saruna ar mākslas zinātņu doktori Astru Spalvēnu.

Garšvielu vēsture Eiropā

Garu ceļu gan tūkstošos kilometru, gan gadu simtos ir mērojušas garšvielas, līdz nonākušas Eiropā. Taču arī šeit ir augušas smaržzālītes  un aromātiski augi. Kāda bijusi sāls cena, ar ko ēdienu bagātinājuši senie romieši un kas kontrolēja garšvielu monopolu 16. un 17. gadsimtā, stāsta Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vēsturnieks Vidvuds Bormanis.