24. martā visā pasaulē tiks svinēta Zemes stunda, kuras laikā no plkst. 20.30 līdz 21.30 iedzīvotāji, pašvaldības, organizācijas un uzņēmumi tiek aicināti uz stundu izslēgt gaismu, tādējādi simboliski demonstrējot rūpes par vidi un klimata pārmaiņu ierobežošanu. Akcijā iesaistīties aicina Pasaules dabas fonds, bet šogad Zemes stundas tēma ir bioloģiskā daudzveidība. Kā Zemes stundas norise plānota Latvijā un kāda nozīme ir šai akcijai, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Pasaules Dabas Fonda direktors, Mežu programmas vadītājs Jānis Rozītis.

Fitoremediācija jeb dabas ārstēšana ar augiem

Fitoremediācija ir salīdzinoši jauna piesārņoto vietu attīrīšanas metode, kurā izmanto augus un ar tiem saistītos augsnes. Šīs metodes pamatā ir augu spēja sadalīt toksiskās vielas un mazāk kaitīgā veidā novadīt tās atmosfērā, ar augu saknēm saistītajiem mikroorganismiem vienlaikus veicot piesārņojošo vielu uzņemšanu vai noārdīšanu augsnē.

Sarežģītais vārds fitoremediācija tulkojumā nozīmē: fito no grieķu valodas nozīmē augi, savukārt latīņu valodā remedium nozīmē atveseļošanos, ārstēšanu, tātad ārstēšana ar augiem. Dabā tas izskatās šādi – ja augsne ir mēreni piesārņota ar naftas produktiem vai smagajiem metāliem, ir konkrēti augi, kas šīs vielas uzņem sevī, tā teikt apēd naftu, mazutu svinu vai cinku. Plašāk šo procesu skaidro Latvijas Lauksaimniecības universitātes Vides un būvzinātņu fakultātes studiju programmas „Vide un ūdenssaimniecība direktore un docente Inga Grīnfelde.