Peldētprasmi cilvēks ir augstu vērtējis jau izsenis, tāpēc nav jābrīnās, ka attīstījušies arī dažādi peldēšanas stili. Peldēšanas sacensības ir arī viens no nozīmīgākajiem sporta veidiem Olimpiskajās spēlēs. Nesen klajā nākusi Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas profesores Jeļenas Solovjovas grāmata "Peldēšana". Tajā atainotas dažādas peldēšanas tehnikas un stili. Kā cilvēka ķermenim jādarbojas, lai uzveiktu šo stihiju un cīnītos ar ūdens pretestību? Peldēšana tauriņstilā, kraulā, brasā, uz muguras - kā sportā ienākuši šie peldēšanas stili un cik viegli vai grūti tos ir apgūt, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro vēsturniece, bijusī Latvijas jaunatnes čempione peldēšanā Ilze Jākobsone un LSPA profesore, ilggadējā Latvijas peldēšanas vienības trenere, Latvijas Peldēšanas federācijas zinātniskās laboratorijas vadītāja, grāmatas autore Jeļena Solovjova

Peldkostīmu modes izmaiņas gadsimtu gaitā

No volāniem rotātiem svārkiem un peldkleitām līdz niecīgiem bikini. Peldkostīmu evolūciju, sākot no 19. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Šķiet, ka paldkostīmi ar katru desmitgadi kļuvuši arvien vairāk cilvēka ķermeni atkailinoši. Kā sabiedrības normas un mode mainījusi peldkostīmu vēsturi - peldkostīmu vēstures īso kursu izklāsta Latvijas Mākslas akadēmijas Modes dizaina katedras docente Edīte Parute.

Skatot peldtērpu vēsturi, ir jārunā par 19. gadsimta sākumu, kad cakās, rišās, aubēs, zeķēs un apavos tērptas dāmas zirgu vilktās kabīnēs ieveda ūdeni. No mūsdienu skatupunkta raugoties, tam ir visai attāls sakars ar to, ko tagad dēvējam par atpūtu pludmalē, tērptiem peldkostīmos.

Tomēr skatot peldtērpu vēsturi, ir jāatlec vēl tālākā pagātnē – uz 4. gadsimtu mūsu ērā un jāskatās uz Romā atrastām mozaikām, kur attēlotas jaunas sievietes, tērptas apģērbos, kas līdzīgi mūsdienu bikini.