Sepse jeb asins saindēšanās ir biežs nāves cēlonis pasaulē līdzās onkoloģiskām saslimšanām un sirds un asinsvadu slimībām. Arī Latvijā ik gadu no sepses mirst 1500 cilvēku. Viens no augstās mirstības iemesliem novēlota ārstēšanas uzsākšana un līdzšinējo diagnostikas metožu nespēja pamanīt sepsi agrīnā stadijā. Taču, pateicoties SIA „Mikrotīkls” ziedojumam, Latvijas Universitātes un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pētnieki ir radījuši jaunu tehnoloģiju agrīnai sepses diagnostikai, kuras ieviešana slimnīcu praksē nākotnē varētu palīdzēt glābt cilvēku dzīvības gan Latvijā, gan pasaulē. Raidījumā Zināmais nezināmajā par jauno tehnoloģiju stāsta LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta pētnieks Andris Grabovskis un šī institūta pētniece, anestezioloģe-reanimatoloģe Sigita Kazūne.

 

Latvijas zinātnieki izstrādā zāles pret malāriju

Katru gadu ar malāriju saslimst 300 – 500 miljoni cilvēku, bet nāvi šī slimība izraisa līdz 2,5 miljoniem cilvēku ik gadu. Līdzšinējie medikamenti pret malārijas odu radīto slimību ir izraisījuši organisma rezistenci, tāpēc Latvijas zinātnieki ir apkopojuši spēkus un radījuši jaunu zāļu vielu savienojumu pret malāriju, kas kādu dienu varētu palīdzēt ar malāriju sirgstošajiem. Stāsta Latvijas organiskās sintēzes institūta pētnieks un projekta vadītājs Aigars Jirgensons.

Malārija jeb purva drudzis ir sena slimība, par kuras simptomiem rakstīja jau ķīniešu ārsti nepilnus trīs tūkstošus gadus pirms mūsu ēras. Franču armijas ķirurgs Laverāns, dienot Alžīrijā 1880. gada nogalē atklāja, ka malārijas izraisītāji ir tropos dzīvojošie odi. Par šo atklājumu viņš 1907. gadā saņēma Nobela prēmiju.

Lai arī gadu gaitā izgudrotas vairākas zāles pret malāriju, arī viela, ko odi pārnēsā un ar kuru inficē cilvēkus, arī ir piemērojusies šiem medikamentiem.

Vēl ilgs ceļš ejams, līdz zāles nonākšanai ražošanā. Darbs pie šīs zāļu vielas izveides sākās pirms pieciem gadiem. Par mūsu zinātnieku sasniegumu var uzskatīt to, ka viņi ir izstrādājuši vielu, kas traucē malārijas šūnu augšanu inficētā cilvēka asinīs.