Aizvadītais mēnesis ir pagājis roņu zīmē, tā vismaz var secināt pēc medijos un sociālajos tīklos redzamās informācijas, kur gan žurnālisti, gan eksperti, gan aculiecinieki stāstījuši, rādījuši un sabiedrībā aktīvi diskutējuši par savvaļas un cilvēka saskarsmi. Cilvēka interese par šiem neparastajiem jūras zīdītājiem ir dabiska, taču vienlaikus rada jautājumu – vai savvaļas dzīvniekiem šī interese nenāk par ļaunu. Saskaņā ar jaunāko informāciju, ronēni jau ir jūrā, taču tas nemaina faktu, ka par šiem jūras zīdītājiem sabiedrībā zināšanas tomēr vēl joprojām ir nepietiekamas un noteikti būtu lietderīgi saprast, kas ir šie dzīvnieki, kuri ik gadu vērojami Latvijas piekrastē. Raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts, zoologs Valdis Pilāts.

Bet Rīgas Zooloģiskajā dārzā, kas savā ziņā kļuvis par glābto un cilvēku atgādāto savvaļas ronēnu sanatoriju, aizvadītajā nedēļā nosvinēta viena „sanatorijas” iemītnieka cienījama jubileja. Taču ir bijuši arī jaunpienācēji, tostarp, savainots ronēns no Ventspils krastiem. Kādā ir bijusi aizvadītā roņu sezona šogad Rīgas Zooloģiskajā dārzā, stāsta Māris Lielkalns.

Aizvadītā gada rudenī Gaujā novērota lašu mirstība

Tāpat kā ikvienu dzīvo būtni savvaļā, arī zivis skar dažādas slimības: parazīti, baktērijas, vīrusi. Šobrīd peldošo ūdens iemītnieču speciālistus ir satraukusi lašu un taimiņu mirstība no nezināmas izcelsme kaites. Pērnā gada rudenī Gaujā tika konstatēta  lašu mirstība no nezināmas izcelsmes slimības, un arī taimiņus skāra šī pati kaite, tāpat arī  Somijas un  Krievijas ūdeņos tikpat nezināmu iemeslu dēļ gāja bojā laši un taimiņi. Nesen  zinātniskā institūta “BIOR” speciālisti tikās ar kaimiņvalstu kolēģiem, lai runātu par šo nezināmo slimību, kas pieveic zivis. Gan par konkrēto saslimšanas gadījumu, gan par zivju slimībām plašāk stāsta zinātniskā Institūta „BIOR” iekšējo ūdeņu un zivju resursu atražošanas nodaļas vadītāja Ruta Medne.

Zinātniskā institūta  „BIOR” darbinieki aicina klausītājus sazināties ar institūtu, ja arī jums makšķernieku gaitās gadās notvert zivis, kas izskatās, ka tām uz ādas būtu pelējuma sēne.