Rudens dabas draugiem ir saldsērīgs laiks – no vienas puses, tas ir aizraujošs laiks dabas vērojumiem, no otras – Latvijas laukus un pilsētas steidz pamest gājputni, kas neapšaubāmi liecina par klusā, tumšā un aukstā gadalaika iestāšanos. Taču kamēr mums, cilvēkiem, tas rada vieglas skumjas par aizejošo vasaru, pašiem putniem šis ceļojums ir nopietnu pārbaudījumu pilns. Raidījumā Zināmais nezināmajā skaidrojam, ko zinātnieki zina par putnu spēju orientēties vidē un atrast ceļu līdz savām otrajām mājām. Kādi šķēršļi kavē un kādi ir pašmāju jaunākie pētījumi par migrējošiem putniem, skaidro ornitologs, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas pētnieks un Papes ornitoloģiskās stacijas vadītājs Oskars Keišs.

Pa tālruni sazināmies ar Uģi Bergmani, kurš veicis pētījumu par putnu migrāciju, konkrētāk stāsta par mazo ērgļu ceļojumu no Vācijas uz ziemošanas vietām.

Jaunienācēji kukaiņu pasaulē Latvijā

Trīs faktori, kas nosaka kādas kukaiņu sugas izzušanu vai parādīšanos no jauna: klimata pārmaiņas, biotopu izmaiņas cilvēka darbības rezultātā un pētnieku erudīcija un aktivitāte. Tas, ka gadalaiku top arvien svārstīgāki, ir nopietnākais un galvenais faktors, kāpēc gan Latvijā, gan citviet pasaulē mainās kukaiņu sugas. Kā pēdējos desmit gados mainījusies kukaiņu populācija Latvijā, kādas jaunas sugas nākušās klāt un kādas izzudušas, stāsta entomologs Uģis Piterāns.