Lai arī mūsu zvaigzne Saule šķiet tik tāla, tās sniegtā gaisma un siltums ir jūtams nemitīgi un tieši Zemes konkrētā atrašanās vieta ir tā, kas ļauj šai gaismai un siltumam būt tādā daudzumā, lai radītu mums zināmās dzīvības formas. Tāpat Zemes magnētiskais lauks spēj mūs pasargāt no citiem Saules sniegtajiem “labumiem”, piemēram, Saules vētrām. Kā Saule ietekmē procesus mūsu atmofērā? Kas ir kosmiskie laika apstākļi un kāpēc ir svarīgi tos izzināt,raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Upsalas universitātes (Zviedrija) docents, astrofizķis Andris Vaivads.

Gaisa masu kustība var palīdzēt prognozēt laika apstākļus tuvākajās dienās

Ziemā virs Arktikas atrodas liels virpulis ar auksto gaisu un nezināmu iemeslu dēļ šis virpulis strauji sasilst un rezultātā mēs piedzīvojam tādu aukstu un sausu laiku, kāds valdīja pēdējās nedēļās. Sīkāk par šo virpuli, par to, kas nosaka laika apstākļus gan pie mums, gan citviet Eiropā, un arī par to, kad dators un kad cilvēks ir precīzāks laika apstākļu prognozēšanā, stāsta sinoptiķis, Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors Toms Bricis.

Runājot  par laika apstākļiem, nule pārlaidām aukstuma vilni jeb polāro vorteksu, kas skāra visu Eiropu un arī daļu Amerikas. Savukārt, ja atminamies pagājušo vasaru,  mēs šeit drebinājāmies un mirkām rudenīgā klimatā, tikām Eiropas rietumos un dienvidos ļaudis sūdzējās par pārlieku lielu karstumu. Kas nosaka šādu laiku un vai pastāv kādas sakarības prognozējot  temperatūru, vējus un sausumu vai lietu?