Mūsdienu reliģisko kustību saraksts ir garš, par zināmākajām no tām ir dzirdējis teju ikviens, vēl nesen Latvijas medijos izskanēja ziņas par scientologu aktivitātēm skolās. Kas ir scientoloģija jeb saentoloģija un citas mūsdienu reliģiskās kustības? Kā tās radušās, kādi ir to darbības principi un kāpēc cilvēki pievēršas šīm kustībām, nevis, piemēram, oficiālajām reliģijām, raidījumā Zināmais nezināmajā saruna ar teologu Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes profesoru Valdi Tēraudkalnu.

Senās svētvietas Latvijā

Reliģija pirms kristietības tepat, Latvijas teritorijā. Kādas teritorijas liecina par latviešu pagāniskajām tradīcijām, ko tās stāsta par mūsu senču garīgo pasaules uztveri un kādiem mērķiem kalpoja svētvietas, stāsta vēsturnieki Guntis Zemītis un Juris Urtāns.

Pagānu svētvietas Latvijas teritorijā vienmēr ir bijušas mītiem un noslēpumiem apvītas. Daudz dzirdēti stāsti par akmeņiem, kokiem un avotiem, kas dod spēku, veselību un mūžīgu jaunību. Pētot šādas vietas, arheologiem un vēsturniekiem jāsaskaras ar ne mazums grūtībām, jo par senākām vietām ir pieejams niecīgs skaits rakstisku liecību un tos pārsvarā rakstījuši ar pašām svētvietām nesaistīti cilvēki. Grūti arī pateikt, cik daudz svētvietas Latvijas teritorijā ir bijušas. Par senāko zināmo svētvietu Latvijas teritorijā uzskata Sārnates apmetni, kas veidota vidējā neolīta periodā 3400.—2300. gadā pirms mūsu ēras. Apmetnē atrasta vairāk kā pusotru metru augsta kokā izgrebta skulptūra, ko uzskata par elka tēlu.