27.aprīlī pasaulē svin dienu, kas veltīta visām tā sievietēm, kas savu dzīvi saista ar informācijas un komunikāciju tehnoloģijām - joma, kurā dzimumu proporcijas kardināli mainījušās kopš nozares pirmsākumiem, kad datortehnoloģijas un kodēšana bija sieviešu pienākums, bet vēlāk tā kļuva par izteiktu vīriešu nozari. Tagad šī joma tradicionāli piedēvēta vīriešiem, tomēr aizvien vairāk meiteņu un jaunu sieviešu tiek mudinātas izpaust savu interesi un zināšanas šajā jomā, tādējādi dodot vienlīdzīgu iespēju darboties informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jeb ICT jomā. Kāda ir informācijas un komunikāciju tehnoloģijas nozare no sieviešu skatu punkta, raidījumā Zināmais nezināmajā diskutē Rīgas Tehniskās Universiātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta zinātniskā asistente Māra Pudāne un RTU absolvente, uzņēmuma "Visma Enterprise" attīstības direktore Valērija Makijenko.

Sievietes neizvēlas programmēšanu un informāciju tehnoloģiju nozari, jo ļoti izteikts ir lomu sadalījums jau kopš bērnības. Sievietes vajag iedrošināt darbam informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē, jo mūs audzina, kā princeses, bet sagaida, ka darbosimies kā inženieri. Tas raksturīgi visā pasaulē," norāda Valērija Makijenko.

Lai iedrošinātu meitenes apsvērt iespēju savu nākotnes karjeras ceļu saistīt ar kādu no eksakto zinātņu profesijām un parādītu IT nozares radošo pusi, tehnoloģiju uzņēmums "Tele2 Shared Service Center" jau otro gadu rīko pasākumu "Girls Make IT Happen", kas šogad norisināsies 27. aprīlī plkst. 15 "Birojnīcā", Rīgā.

Pasākuma laikā par pastāvošajiem stereotipiem, kas valda sabiedrībā, izvēloties nākotnes profesiju, stāstīs Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers, mikrobioloģijas doktore un UNESCO "L'Oreal" stipendijas sievietēm zinātnē ieguvēja Ilze Dimanta runās par zinātnes pieejamību un sievietes iespējām tajā, kustības "Riga TechGirls" līdzdibinātāja un vadītāja Lorela Freija dalīsies ar pieredzi par IT zināšanu nepieciešamību un izmantošanu ikdienas dzīvē, kustības "Riga TechGirls" līdzdibinātāja un programmēšanas darbnīcu vadītāja Alīna Karpelceva dalīsies ar sievietes-programmētājas darba ikdienas stāstiem, bet Latvijas Lauksaimniecības universitātes Informāciju tehnoloģijas fakultātes otrā kursa studente un pasaulē pirmās programmētājas, lēdijas Adas Lavleisas balvas ieguvēja Amanda Kļaviņa stāstīs par savu izvēli par labu IT studijām un programmēšanai.

 

Organizācijas “Riga Tech Girls” darbība

Stāsts par kādu kustību, kas cenšas pievērst informācijas tehnoloģiju nozarei sievietes arī Latvijā. Rīgas tehnoloģiju meitenes - tā tulkojumā skan organizācija “Riga Tech Girls”, kas jau kādu laiku Latvijā cenšas motivēt sievietes iesaistīties tehnoloģiju nozarē un mazināt stereotipus, kas ar to ir saistīti. Ar idejas aizsācēju un organizācijas vadītāju Laurelu Freiju sarunājas Kristīne Antonova.

 

Sociālās vietnes facebook nākotnes ieceres

Jau pirms gada facebook dibinātājs Marks Zukerbergs ieskicēja diezgan pārdrošu nākotnes redzējumu par uzņēmuma turpmākajiem 10 gadiem. Šopavasar viņš nācis klajā ar specifiskāku izklāstu par to, kāda nākotne sagaida facebook lietotājus. Un ņemot vērā tehnoloģiju un ideju attīstību, tā vien gribas domāt, ka jau 2026. gadā reti kurš planētas iedzīvotājs vispār varēs nebūt šajā sociālajā vietnē. Visa pamatā ir Marka Zukerberga ideja par tā saucamo facebook pasauli - planētu, kur pilnīgi visiem iedzīvotājiem ir pieejams internets.

Lai tajā dalītos informācijā un sazinātos ar citiem, vairs nebūs vajadzīgs ne viedtelefons, ne dators ne planšetes. Ideja ir attīstīt viedās brilles, kas vizuāli neatšķirsies no ierastām brillēm, ko lieto redzes korekcijai. Liktos, kas gan tajā visā jauns? Patiesi, dažādas viedās brilles, kas darbojas teju kā dators, jau ir gana pieejamas. Taču šīs facebook un augsti attīstīta mākslīgā intelekta tehnoloģiju radītās brilles ļaus tās lietotājiem ar datoriem sazināties tikpat viegli un kvalitatīvi kā ar dzīviem cilvēkiem.

Un vissavādākais tajā visā solās būt iespēja rakstīt nevis ar pirkstiem, bet gan uzreiz ar smadzenēm. Īpašās brilles ļaus neiedomājamā veidā fiksēt visu, ko vien redzam, dzirdam un, iespējams, pat tikai domājam. Tas, ka zinātniskā fantastika un tehnoloģiju attīstība arvien vairāk nojauc to robežas, nav nekas pārsteidzošs, taču to nevarētu teikt par dažu pētnieku apgalvojumiem, ka šādas viedās brilles, kas spēs fiksēt visu apkārt esošo un drukāt ar smadzenēm, masveidā, varēs iegādāties jau pēc pieciem gadiem.

Tiesa, par to, cik daudz virtuālās pasaules projicēti tēli šādā veidā varētu ienākt mūsu ikdienā, šobrīd ir vairāk jautājumu nekā atbilžu. Un tas vēl vairāk saasinājis diskusijas par to, kur nākotnē beigsies iedomātā pasaule un sāksies virtuālā saziņa, kas teju vai kā ar teleportācijas līdzekļiem ļaus mums pavadīt laiku ar citiem cilvēkiem sev vēlamajā vietā, uzvelkot vien attiecīgas brilles un lietojot jaunākās tehnoloģijas.

Lai vai kā, viedoklis par to, cik daudz virtuālajai pasaulei ir jāienāk mūsu saziņā, droši vien katram atšķiras, bet nevar noliegt, ka tehnoloģiska iespēja atbildēt uz kādu ziņu tikai ar domu vien, izklausās gana vilinoši.

Vairāk par facebook nāktones attīstības idejām varat lasīt interneta vietnē www.businessinsider.com