Šūnas ir vesela pasaule, kurās notiekošie procesi vairumam no mums ir maz zināmi un grūti aptverami, taču, zinām šo šūnas dzīvi vai nē, bez tām nav iedomājama dzīvība. Jebkuras dzīvības formas pamatā ir šūna, ne velti tās dēvē par dzīvības pamatakmeni. Cilvēka organismā vien ir vairāk nekā desmit triljoni šūnu, kas ikdienas mirst un rodas jaunas, nodrošina visus procesus, lai dzīvība turpinātu eksistēt. Kā darbojas šūnas mūsu ķermenī? Kā tās rodas, mirst, barojas un kāda ir daudzveidība, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta bioloģijas doktore, Rīgas Stradiņa universitātes Onkoloģijas institūta Molekulārās ģenētikas laboratorijas vadošā pētniece Inese Čakstiņa.

Šūna ir kā dators - kodols ir kā mātes plate, kas strādā 24/7. Šūna regulē darbību, reaģējot uz citām šūnām. Liela daļa no šūnām mūsu organismā nemaz nav mūsu šūnas, bet citu mikroorganismu šūnas.

Kosmētikas līdzekļi no augu šūnām

Augu šūnas lieti noder dažādu cilvēkam nepieciešamu produktu radīšanā un kalpo par zinātnieku un uzņēmēju sadarbības atslēgu. No auga līdz  želejai līdzīgai piciņai un tālāk šķīdumam kādā sejas krēmā veiksmes gadījumā paiet pāris mēneši, bet citreiz arī gadi.

Matemātikas formula ir vienkārša: zinātnieks + uzņēmējs, šo summu iegūst pircējs. Bet ķīmiskās formulas, ar kādām SIA „Alternative Plants” zinātnieki pēta augu šūnas ir krietni vien sarežģītākās. Pēdējā laikā jau vairākas reizēs presē ir parādījušies materiāli par šo uzņēmumu un tā komandu – jaunajiem zinātniekiem, kas jau pāris gadus pēta, kā no augu šūnām iegūt aktīvās vielas un tālāk tās izmantot kosmētikas ražošanā. Par to, kā augu šūnas tiek izdalītas un tālāk nonāk kosmētikas produktos stāsta Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes pētniece SIA „Alternative Plants” valdes priekšsēdētāja Anna Ramata-Stunda un ļauj ielūkoties uzņēmuma augu šūnu laboratorijā.

 

Putni piemājas barotavās: zīlītes

Šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts palūkoties savos dārzos un pagalmos un ziņot par putniem, kas manīti viesojamies barotavās. Taču, kādi ir barotavās visbiežāk sastopamie putni un ko tie ēd? Raidījumā iepazīstinām ar dažādām putnu grupām un šodien stāsts par zīlīti – īpašu putnu dzimtu, kuru ziemā pat pie palodzes klaudzinām redzējis ikviens. Stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Agnis Bušs.