Kopš brīža, kad cilvēks ir pieradinājis dzīvniekus, sācis tos izmantot savā labā kā pārtikas avotus vai mīļdzīvniekus, cilvēks ir arī uzņēmies atbildību par dzīvnieku labsajūtas un veselības nodrošināšanu. Taču daļa no slimībām, ar ko saskaras tik sarežģīti organismi kā zīdītāji, ir grūti diagnosticējamas, ārstējamas vai maināmas ģenētiskā līmenī. Te talkā nāk veterināpatoloģijas nozare, kuras uzmanības lokā ir tieši šādas saslimšanas. Raidījumā Zināmais nezināmajā plašāk stāsta veterinārpatoloģe, veterināro zinātņu doktore Ilze Matīse van Houtena.

Komerciālās mājdzīvnieku barības sastāvs

21. gadsimta veikalu plaukti piedāvā lielu mājdzīvnieku barības izvēli – sausā barība, konservi, našķi un vitamīni, un, lai arī uz iepakojuma ir minēts, kas ir šīs barības sastāvā, ne vienmēr tas nozīmē, ka konkrētā barība ir piemērotākā mūsu dzīvniekiem. Ko mūsdienās ēd mūsu mājdzīvnieki – suņi un kaķi, un kas ir veikalos nopērkamās barības sastāvā, skaidro veterinārārste Ilze Pētersone.

Franču buldogs – populāra suņu šķirne, kas cieš no dažādām saslimšanām

Kopš brīža, kad cilvēks iemācījās radīt jaunas suņu šķirnes, aizsākusies dzīvnieku mode - suņu vai kaķu šķirnes, kas vienubrīd kļūst teju neticami populāras un tālāk tiek intensīvi pavairotas. Šobrīd par vienu no populārākajiem suņiem pasaulē kļuvis mīlīgā paskata franču buldogs, taču vienlaikus tas ir ne tikai slavas zenīts šai šķirnei, bet arī lērums darba veterinārārstiem un, jo īpaši, veterinārpatologiem. Kā ziņo Londonas Karaliskās veterinārās koledžas mācībspēki, franču buldogi cieš no dažādām saslimšanām, kas prasa īpašas rūpes jo īpaši vēlākos šo suņu dzīves gados.

Lielākās problēmas šiem suņiem sagādā viņu galvas anatomiskā uzbūve - tā ir liela, bet ar saplacinātu sejas daļu, kas pamatīgi apgrūtina šo suņu elpošanu. Šī iemesla dēļ dažas aviokompānijas pat atsakās pārvadāt franču buldogus. Pētnieki pat izteikušies, ka franču buldogi ir ideāli piemērota suņu šķirne, lai veiktu veterinārpatoloģijas izmeklējumus, jo tai ir ļoti daudzas un dažādas veselības problēmas.

Turklāt, izskatās, ka tuvākajā laikā arvien vairāk veterināro klīniku pacientu vidū nonāks tieši šie suņi, jo 10 gadu laikā šī šķirne ir pavairota neiedomājamos apmēros. 2013. gadā vien Lielbritānijā 300 klīnikās ārstējās teju 2300 franču buldogu.

Pārsvarā šie suņi saskārās ar dažādām ādas problēmām, bakteriālām infekcijām un arī augšējo elpceļu traucējumiem.

Šāda veida statistikas veidošana, iespējams, palīdzētu ierobežot franču buldogu pavairošanas ātrumu un tādējādi samazināt dažādu slimību izplatību. Starp citu pēc tam, kad šī problēma tikusi vairāk akcentēta masu mediju vidē, Lielbritānijā arvien vairāk cilvēku sākuši domāt par to, kā mazināt pieprasījumu pēc šīs šķirnes suņiem.