Raidījums „Zināmais nezināmajā” šoreiz pievēršas fizikai. Vispirms Edgara Raginska reportāža no Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts EXAFS spektroskopijas laboratorijas. Šajā laboratorijā zinātnieki habilitētā fizikas doktora Jura Purāna vadībā sekmīgi īsteno inovatīvus projektus, izmantojot elektronu paātrinātāja jeb sinhrotrona piedāvātās iespējas. Jautāts par šādas aparatūras atšķirību no, piemēram, parasta rentgena aparāta, Juris Purāns stāsta par līdzībām ar mūziku.

Savukārt studijā kopā ar LU Fizikas un matemātikas fakultātes asociēto profesoru, fizikas doktoru Vjačeslavu Kaščejevu (attelā) sarunāsimies par antimatērijas pētījumiem. Mums visapkārt ir sīkas daļinas un ir arī savas antidaliņas jeb spoguļattēli. Interesanti ir ne tikai tos atklāt un notvert kādā no ierīcēm, bet arī ielūkoties procesos, kas tajās notiek. Tur ir virkne eksotisku notikumu, arī tādi, kas notiek atpakaļgaitā – ko šīs dīvainības nozīmē?

Vēl arī runājam par Eiropas Mobilitātes nedēļu, laiku, kad kad teju divos tūkstošos pilsētu visā Eiropā ikviens tiek aicināts izvēlēties videi draudzīgu pārvietošanās veidu. Vai nu pārkāpt no automašīnas sabiedriskajā transportā, vai pārsēsties uz velosipēda vai vienkārši pārvietoties kājām. Vēl ir arī ieteikums, piemēram, braucot vienā un tajā pašā virzienā, automašīnu dalīt, ar savu kaimiņu. Ko šajā Eiropas Komisijas iniciatīvā piedāvā darīt Latvija un kā iecerēts motivēt rīdziniekus pārvietoties bez auto, skaidro Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora biroja projektu vadītāja Ilze Dišlere.