Gada lielākais notikums zinātnes popularizēšanā ir Zinātnieku nakts - tradīcija, kas aizsākusies pirms vienpadsmit gadiem un nu jau tiek īstenota gandrīz visās Eiropas valstīs. Vienpadsmitā Zinātnieku nakts norisināsies piektdien, 30.septembrī. Zinātnieku nakts pasākumos durvis apmeklētājiem ver dažadi izpētes un izglītības centri, tostarp laboratorijas, kas citkārt paliek vairumam nepieejamas. No lāzeru tuneļiem līdz sikspārņu ķeršanai un no ciparu tehnikā vadāmo darbgaldu apguves līdz sarunām par filozofiju un vēsturi – tik raiba un daudzveidīga šogad solās būt tradicionālās Zinātnieku nakts programma. Iepazīt dažādu nozaru zinātniekus un izmēģināt roku praktiskos eksperimentos aicinās augstskolas un institūti visā Latvijā. Raidījumā Zināmais nezināmajā par Zinātnieku nakts piedāvājumu saruna ar Rīgas Tehniskās Universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesoru Remo Meriju-Meri un RTU materiālzinātnes studentu, Zinātnieku nakts studentu demonstrējumu daļas organizētāju Uvi Dredželu, Latvijas Universitātes projekta vadītāju, Zinātniskās darbības un projektu departamenta Zinātnes nodaļas pārstāvi Ligitu Liepiņu un Rīgas Stradiņa universitātes Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkta vadītāju Lindu Gabrusenoku un Valsts izglītības attīstības aģentūras Pētniecības starptautisko programmu nodaļas vadītāju Maiju Bunduli.

 

Zinātniskā institūta BIOR piedāvājums Zinātnieku naktī

Cik baktēriju  dzīvo katrā no mums un mums apkārt, kuras ir labās un kuras sliktās baktērijas, kādi parazīti apdraud mūsu veselību, cik drošu pārtiku lietojam ikdienā, kā ar ožu, garšu un tausti var noteikt pārtikas produktu kvalitāti un kā to dara profesionāli sensorikas eksperti, to visu varēs noskaidrot un izpētīt tie, kuri Zinātnieku nakts ietvaros dosies uz zinātnisko institūtu BIOR. Ieskats, ko apmeklētājiem gatavo viens no zinātniskajiem institūtiem, kura darbība ikdienā tiešā mērā saistīta ar šī gada Zinātnieku nakts tematu - zinātne dzīves kvalitātes uzlabošanai.

 

Plašais Zinātnieku nakts piedāvājums reģionos

Zinātnieku nakts pasākumi gaidāmi ne tikai Rīgā, bet arī reģionos un šogad tie vienlaikus  notiks vairākās pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Salaspilī, Rēzeknē, Daugavpilī, Cēsīs, Valmierā, Liepājā, Ventspilī un Papē.

Jelgavā Zinātnieku nakts aktivitātes plānotas Jelgavas pilī un sešās Latvijas Lauksaimniecības Universitātes fakultāšu ēkās no plkst. 18 līdz 22. Jelgavas pils durvis interesentiem būs atvērtas visu vakaru, kad būs iespējams rast atbildes uz jautājumiem, vai augsne ir veselīgas pārtikas pamats, kas ir viedie sensori, gudrā māja un "trokšņotāju" mērītāji, kā arī uzzināt, kā bišu saimes tiek apsaimniekotas ar viedo tehnoloģiju palīdzību.  Veselīgas dzīves līkločos ļaus ielūkoties augsnes pētnieki no Lauksaimniecības fakultātes un informācijas tehnoloģiju radītāji no Informācijas tehnoloģiju fakultātes. Tikmēr Tehniskajā fakultātē zinātnieki uz veselīgas dzīves nosacījumiem aicinās palūkoties no tehnoloģiju izmantošanas viedokļa un iepazīstinās ar elektrovelosipēda, elektromobiļa un pneimobiļa darbību.

Savukārt Salaspils Botāniskajā dārzā  uzmanība tiks pievērsta  pākšaugu zinātnei - visu dienu oranžērijā būs apskatāma izstāde "Eksotiskie zirņu radinieki", bet plkst. 18 pie oranžērijas notiks Ķīmijas eksperimentu šovs „Mūžīgais sasalums”.

Daugavpils universitātē šogad Zinātnieku nakts paies Retro zinātnes zīmē un tas nozīmē, ka no dažādiem skatu punktiem būs iespēja palūkoties uz to, kā mainījusies Daugavpils Universitātē izmantojamā tehnoloģija dažādās zinātņu nozarēs.

Liepājas Universitātē Pedagoģijas un sociālā darba fakultāte piedāvās diskusiju par to, kas ir bioloģiskie produkti un godīga tirdzniecība, Dabas un inženierzinatņu fakultātē savukārt būs aplūkojama fotoizstāde „Mikropausaule tuvplānā”, bet radošajās darbnīcās varēs iemēģināt roku enerģijas ražošanā, izmantojot otrreizējos izejmateriālus,  modelēt vides procesus, ielūkoties noslēpumainajā, bet tepat līdzas esošajā ūdens pasaulē, kā arī ieraudzīt matemātiku krāsās.

Bet Ventspils augstskola šoreiz vairāk pievērsīsies kosmosa zinātnei.

Jau no plkst. 17 būs pieejamas praktiskas nodarbības elektronikā un tālizpētē. Elektronikas nodarbībās dalībnieki saviem spēkiem slēgs shēmas un tālizpētē apstrādājot attēlus no dažādu spektru satelītu attēliem varēs iegūt noderīgu informāciju. Tālizpētes praktiskajai nodarbībai iepriekš gan jāpiesakas, vairāk informācijas atradīsies Ventspils augstskolas mājas lapā www.venta.lv.

Vēršot skatu Vidzemes virzienā  jāteic, ka astronomija sevi pieteiks arī Valmierā - tur gan jaunie astronomijas entuziasti iepazīstinās ar savām aktivitātēm, gan arī būs iespēja iepazīt tuvāk telekskopus. Bet Valmieras bibliotēkā būs iespēja noskaidrot savu zinātnieka tipu - tur notiks erudīcijas konkurss ar nosaukumu “Kurš no zinātnieku tipiem esi?”

Daudz radošuma zinātnei rīt pievienos arī Cēsis. Tur Cēsu Brūža kompleksā notiks krāšņas zinātnes svinības -  tehnoloģiju demonstrējumi, sarunas pie tējas tases ar zinātniekiem, cilvēks ka sensors īpaši tiks izgaismots sajūtu telpā, bet audiovizuālā performance „Pasauļu vērotājs” sniegs iespēju pārvietoties starptelpā starp dažādām īstām un iedomātām realitātēm, pilnā krāšņumā atklājot šīgada Zinātnieku nakts tēmu „Zinātne ir brīnumu pilna!”.

Un visbeidzot - Papē Ornitoloģisko pētījumu centrā būs iespēja vērot putnus. Apmeklētāji varēs apskatīt putnu un sikspārņu murdu, tīklus un gredzenus, kā arī piemērotu laika apstākļu gadījumā piedalīties putnu gredzenošanā. Neaizmirstama pieredze solās būt arī naktsputnu migrācijas vērošana starmeša gaismā un sikspārņu migrācijas saucienu klausīšanās ultraskaņas detektorā.  Un tā kā putni liela mērā migrē tieši naktīs, tad vakara tumšā daļa pavisam noteikti būs piemērota Papes Ornitoloģisko pētījumu centra apmeklējumam.