„Nu ar ko tad man sākt?” vaicā Taurupes novadpētniecības muzeja vadītāja Inta Antone. „Mums ir Purvītis, ģenerālis Bangerskis, komponists Kažociņš,  teju 100 gadus seni rokdarbi…”

Šajā reizē runājam par Ogres novada Taurupes pagasta lietām – smalkiem rokdarbiem no pagājušā gadsimta, Otrā pasaules kara laikā tapušu fotogrāfiju, kuras cena bija 3kg biezpiena, un stāsts par Sibīrijā dzīvojošiem taurupiešiem un Latvijas vēsturē zināmiem taurupiešiem.

Starp fotogrāfijām un dažādiem sadzīves priekšmetiem uzmanību piesaista iepelējis un grūtas dienas piedzīvojis Latvijas karogs, kas Taurupes novadpētniecības muzejā ievietots baltā rāmī un līdzās tam skatāma jaunas sievietes fotogrāfija. Tas ir Latvijas Jaunatnes Savienības Taurupes organizācijas karogs, kas pirkts  1933.gadā, padomju okupācijas gados glabājies gultas maisā. To saglabājusi Elza Ozola.

Taurupietes bijušas izcilas šuvējas, jo arī nākamās šīs puses iedzīvotājas Martas Tobiases smalkie izšuvumi tagad ir nodoti muzejam, bet ne tikai tie. Te arī  glabājas Tobiasu ģimenes foto un viņu dzimtai piederošas mantas.

Ar Taurupes vārdu saistās izcilā ainavista Vilhelma Purvīša vārds, kurš dzimis Rīgas apriņķa Zaubes pagasta "Vecjaužos",  kas  tagad ir Taurupes pagasts. Un šeit Intai Antonei ir garšīgs pastāsts par  Purvīša darbu reprodukcijām, kuras viņa ieguva pirms17 gadiem.

Te var arī aplūkot  fotogrāfijas un izlasīt informāciju arī par Kažociņu dzimtu – komponistu, diriģentu un mūzikas pedagogu Kārli Kažociņu, viņa senčiem  un atvasēm un tajā skaitā viņa mazdēlu – Nacionālās drošības padomes sekretāru un bijušo Satversmes aizsardzības biroja vadītāju Jāni Kažociņu.

Tālāk stāstā par ievērojamiem taurupiešiem var uzzināt, ka ģenerālis Rūdolfs  Bangerskis dzimis Taurupes pagasta Līčkrogos.

Taurupes vārds nav arī svešs arī Krievijas plašumos – tur 1875.gadā Ziemeļkaukāza dzelzceļa līnijas Stepnajas stacijas tuvumā latviešu ģimenes iepirka zemes un izveidoja divas kolonijas. Vienu nodēvēja par ”Zvaigznīti” un otru  par  „Taurupi”, jo daudzi no jaunajiem kolonistiem bija atbraukuši tieši no Taurupes. 

Nākamais pieturas punkts ir  rokdarbu ekspozīcija -  te var redzēt gan smalki izšūtus galdautus, dvieļus, blūzes un priekšautus un arī no Taurupes kolonijas  te ir atceļojuši izšuvumi.