Amerikas Savienotajās Valstīs tieši šodien, 3.novembrī, notiek ASV prezidenta vēlēšanas. Šī ir izšķirošā vēlēšanu diena. Un tieši rīt no rīta pēc Latvijas laika mēs jau zināsim, kāda apmēram varētu būt pasaule tuvākos četrus gadus.

Domājams, ka nav arī neviena pieauguša cilvēka pasaulē, kurš nezinātu kaut ko par Amerikas Savienotajām Valstīm. Arī veidojot šo raidījumu bija izaicinoši atrast faktus, kurus klausītāji varētu par ASV nezināt. Holivuda, mūzikas industrija, ASV politiķi un ziņas no ASV ir darījuši daudz, lai ikviens zinātu par šo valsti.

Šoreiz vēlamies runāt par vairākām lietām – par ASV divpartiju sistēmas īpatnībām, par vēlēšanu sistēmu un to, kā federālā sistēma vispār darbojas.

Federālajā sistēmā ASV ir 50 štati un viens federālais rajons (Vašingtona), kuru grib padarīt par štatu un diskusijas par to ir atkal aktualizējušās. Tāpat ir piecas pašpārvaldes teritorijas (Amerikāņu Samoa, Guama, Ziemeļu Marianas salas, Puerto Riko ASV Virdžīnu salas), kā arī virkne mazāku neapdzīvotu saliņu. 

ASV kā federālas valsts gadījumā situācija ir līdzīga tam, kā darbojas Eiropas Savienība. ASV ir federālā valdība ar valsts prezidentu vada valdību, kā arī Senātu kā augšpalātu un Pārstāvju palātu kā apakšpalātu, kas ir likumdevēji, pieņem likumus kopīgi lemjot. ES gadījumā tā būtu ES Padome un Eiropas Parlaments.

Katram štatam ir savs gubernators, kā arī sava augšpalāta un apakšpalāta, kas pieņem štata līmeņa likumus. Līdzīgi kā mūsu novadu sistēma, bet tikai ar daudz lielāku brīvību un tiesībām. Visbeidzot ir arī pavalstis, kas ir mūsu pagastu analogs.

Šīs sistēmas dēļ var veidoties situācija, ka ejot pie sarkanās gaismas pāri ielai, vienlaicīgi var pārkāpt gan federālo, gan štata, gan vēl arī novada likumu un sodu var saņemt trīsreiz. Turklāt sodus skaita kopā – par katru nodarījumu, pārkāpumu sasummē un rezultātā arī rodas gadu simtiem lielie cietumsodi.  

Bet par finansēm runājot – ASV ir pasaulē lielākā ekonomika, lai arī tikai apmēram 19. bagātākā valsts pasaulē. Un IKP uz vienu iedzīvotāju pēc pirktspējas paritāte ir apmēram divas reizes lielāka nekā Latvijā.

ASV ir 17,6 triljonus eiro liela ekonomika un apmēram 3,5% no tā ASV tērē militārajā jomā, kas to padara par lielāko militārā budžeta tērētāju pasaulē. 

Bet atgriežotie pie tā, kā tiek izvēlēts cilvēks, kurš ir ASV bruņoto spēku virspavēlnieks un galvenais lēmējs gan par ekonomiku, gan budžetu, gan arī militārajiem tēriņiem, jāsaprot, kā patiesībā darbojas ASV vēlēšanu sistēma un šī slavenā vai bēdīgi slavenā Vēlēšanu kolēģijas sistēma. Tas ir Latvijai ļoti svešs veidojums, kura īpatnības lūdzām skaidrot arī ASV Hamlinas Universitātes profesoram Deividam Šulcam