Mūsu ceļi šodien ved uz Vjetnamas Sociālistisko Republiku, vienu no beidzamajām sociālistiskajām valstīm pasaulē. Proti, vēl tikai Ķīna, Laosa un Kuba teorētiski pieskatāmas pie sociālistiskajām valstīm mūsdienās.

Tā kā šīs ir "pusdienas", tad arī runājot par Vjetnamu, nedaudz par viņu pārtikas filozofiju. Tās pamatā ir pieci elementi: pikants, kas simbolizē metālu), skābs (koks), rūgts (uguns), sāļš (ūdens) un salds (Zeme). Ideālam ēdienam ir jābūt perfekti sabalansētam starp šiem pieciem elementiem.

Vjetnamā ir nepilni 100 miljoni iedzīvotāju. Tā ir 15. vietā pasaulē apdzīvotības ziņā. Tā atrodas Austrumāzijā. Valstī dzīvo apmēram 54 etniskās grupas, ko atzīst Vjetnamas valdība. 86 procenti valsts iedzīvotāju ir vjeti.

Interesanti, ka vairāk nekā 80 procenti valsts iedzīvotāju ir sekulāri jeb nepieder nevienai reliģiskajai grupai. Pasaulē nav daudz tādu valstu, viena no tām ir arī Latvija. 

Lai arī sociālistiska valsts, Vjetnama atšķiras no citām valstīm, kurās arī vēl ir šī valsts iekārta. Tomēr vēl nesen liekākā daļa Vjetnamas iedzīvotāju iztika ar ienākumiem, kas nesasniedz vienu dolāru dienā, gada vidējā alga valstī šobrīd ir nedaudz virs 1000 eiro. Izaicinājumu nabadzības likvidēšanā vēl daudz.

Tajā pašā laikā Vjetnama ir otrais lielākais Eiropas Savienības tirdzniecības partneris Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijā ASEAN. Tā ir apsteigusi Indonēziju un Taizemi un atpaliek tikai no Singapūras.  

2020.gada 1. augustā stājās spēkā Eiropas Savienības un Vjetnamas brīvās tirdzniecības līgums, kas atceļ gandrīz 99% no visām muitas nodevām. Tiesa, šī līguma noslēgšanai bija nepieciešami gandrīz 10 gadi. Tas ir visplašākais tirdzniecības līgums, ko Eiropas Savienība ir noslēgusi ar kādu no attīstības valstīm.

Savukārt Eiropas Komisija prognozē, ka līdz 2035. gadam ES IKP saistībā ar tirdznecību ar Vjetnamu palielināsies par aptuveni 30 miljardiem. Bet Vjetnamas lielākais eksporta partneris ir ASV. 

Šī valsts ir lielākais Indijas riekstu eksportētājs pasaulē – aptuveni 55% no visa pasaules apjoma. Arī lielākais melno piparu eksportētājs.

Vjetmanas politiskos izaicinājumus komentē Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece  Rīgas Stradiņa universitātes Ķīnas studiju centra vadītāja Dr. Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova.

Vēl kāds interesants fakts par Vjetnamu. Tā ir otrs lielākais kafijas ražotājs un eksportētājs pasaulē pēc Brazīlijas. Pēdējos trīsdesmit gados Vjetnama ieguvusi 20 procentus pasaules tirgus.

Vjetnamieši ne tikai tirgo kafiju, bet arī paši to daudz patērē, turklāt īpašā veidā - ar kondensēto pienu.

Galvaspilsētā vēl raksturīgi, ka kondensēto pienu saputo kopā ar olas dzeltenumu un kā kapučino putas uzliek virsū kafijai.