Gluži kā kādreiz par džeza ērģeļu spēles ikonu tika uzskatīts Džimijs Smits, šodien par dzīvo leģendu dēvē ekscentrisko amerikāņu mākslinieku – doktoru Loniju Smitu, kura mūzika, gluži kā viņa neiztrūkstošais vizuālais aksesuārs – turbāns, jau vairāk nekā 50 gadus  fascinē publiku.

Kad 60. gadu beigās daļa no džeza mūziķiem meta mieru modernistu eksperimentiem ar klausītāju pacietību un sāka spēlēt kaut ko ritmiski un harmoniski vienkāršāku, tātad tuvāku komerciālajai soul – mūzikai, arīdzan dēvējot to par soul – džezu, Lonijam Smitam tas bija īstais lauks, kur izvērsties.

Jaunā tūkstošgade Lonijam Smitam atnesa vien pieaugošu popularitāti un pagodinājumus – veselas piecas reizes Džeza Žurnālistu asociācija viņu pasludināja par gada labāko ērģeļu vīru. Kad Lonijam vaicāja, kurš viņam patīk vislabāk no jaunajiem ērģelniekiem, viņš atbildēja: "Ticiet vai nē - visi. Kāpēc – tāpēc, ka viņi ir viena liela ģimene. Redzēt, kā viņi spēlē šo sarežģīto instrumentu, ir vienkārši brīnišķīgi. Un es mēģinu palīdzēt šajā grūtajā ceļā visiem, cik vien ir manos spēkos... Džezs ir amerikāņu klasika. Šī mūzika atspoguļo to, kas notiek dotajā brīdī. Ērģeles ir kā saules gaisma, lietus un pērkons. Tās man ir visas pasaules skaņas…"