Pagājušajā nedēļā Londonā notika ikgadējā starptautiskā aizsardzības un drošības industriju izstāde, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 dalībnieki, tai skaitā divi Latvijas uzņēmumi – „UAV Factory”, kas ražo bezpilotu lidaparātus, un „Belss”, kas ražo militārās telekomunikācijas un rācijas. Dažādas preces un produktus aizsardzības nozarei ražo ap 100 Latvijas uzņēmumi. Aizsardzības ministrija jau četrus gadus maziem un vidējiem uzņēmumiem rīko grantu projektu konkursu.

Lai veicinātu ar aizsardzības nozari saistītu projektu īstenošanu, Aizsardzības ministrija kopš 2018. gada rīko grantu projektu konkursu. Četru gadu laikā atbalstīts 21 projekts, piešķirot līdzfinansējumu 1,2 miljonu eiro apmērā. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks stāsta, ka grantu programmas mērķis ir veicināt uzņēmēju un zinātnieku sadarbību, līdz ar to – inovatīvu ideju attīstību.

Pārtikas ražotāji - uzņēmums „Kronis” Aizsardzības ministrijas grantu programmā piedalījās 2019. gadā. Viņi kopā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes zinātniekiem izstrādāja deviņu inovatīvus sausos produktus armijas vajadzībām, kas ir bagāti ar uzturvielām, ilgi glabājami un ērti uzsildāmi lauka apstākļos, stāsta SIA „Kronis” valdes loceklis Aivars Svarenieks.

Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle uzsver – drošība ir viena no svarīgākajām vērtībām mūsu ikdienā. Viņa nosauc trīs galvenos sadarbības mehānismus ar aizsardzības industriju.

Kādas idejas grantu programmā šogad no uzņēmējiem gaida Aizsardzības ministrija? Ministrs Artis Pabriks stāsta, ka uzņēmējiem jādomā ne tikai par militārajām, bet arī civilajām vajadzībām.

Aizsardzības ministrijas līdzfinansējums 2021. gada grantu projektu konkursam ir 400 000 eiro un viens projekts var saņemt 50% no attiecināmajām izmaksām. Projektu pieteikumi grantu projektu konkursam jāiesniedz līdz 15. oktobrim.