Valdība un Saeima nolēma, ka Covid-19 ārkārtas situācijas laikā, no šī gada 22. marta, alkoholu var iegādāties attālināti, citiem vārdiem sakot - internetā. Tas ļaus saglabāt sociālo distancēšanos un palīdzēs izdzīvot mazajām alus un vīna darītavām un mazumtirgotājiem. Lai tirgotu alkoholu, jābūt speciālai atļaujai jeb licencei. Kā veicas ar alkohola tirdzniecību internetā un vai pārdošanas apjomi palielinās vai samazinās?

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe stāsta, ka šogad akcīzes nodokļa ieņēmumi no alkoholiskajiem dzērieniem ievērojami samazinājušies – trīs mēnešos iekasēti 54 miljoni eiro, kas ir par 6 miljoniem mazāk nekā tai pašā laikā pirms gada. Iemesli tam ir vairāki, ne tikai mazāks alkohola patēriņš.

Latvijas alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols stāsta, ka situāciju alkohola tirdzniecībā nopietnāk varēs vērtēt pēc mēneša, bet šī brīža secinājums - nelielais pieaugums mazumtirdzniecībā nespēs kompensēt samazinājumu restorānos, bāros un viesnīcās. Tomēr iespēja tirgot alkoholu internetā palīdzēs izdzīvot mazajām alkohola ražotnēm.

Interneta veikala “Barbora” vadītāja Sanita Bērziņa stāsta, ka pēdējā mēneša laikā klientu skaits audzis par 30% un pārdošanas apjomi par varētu dubultoties, tāpēc tiek pieņemti darbā jauni darbinieki. Pagaidām alkoholu pērk nelielos apjomos. Viņa arī uzteic VID par sadarbību alkohola mazumtirdzniecības licences nokārtošanā.

VID Akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe stāsta, ka dienests kontrolē attālināto alkohola tirdzniecību arī sociālajos tīklos un viena negodīga tirgotāja mājas lapa internetā jau slēgta.

Latvijas alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols stāsta, ka, atceroties iepriekšējo krīzi, ir bažas par nelegālo alkohola tirgu.

Alkoholiskos dzērienus aizliegts realizēt personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Par pircēja vecumu tirgotājam jāpārliecinās alkohola piegādes brīdi. Aizliegts alkoholu piegādāt laikā no plkst. 22.00 līdz plkst. 8.00. Pret lēmumu tirgot alkoholu internetā iebilda Veselības ministrija.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.