Apdrošināšanas nozare šī gada pirmajā ceturksnī augusi par 7,4%. Šogad lielākais pieaugums – par 16,7 % bijis īpašumu apdrošināšanas jomām seko KASKO un veselības apdrošināšana. Pamazām atgūstas arī dzīvības apdrošināšana, kas likumdošanas izmaiņu dēļ iepriekšējos gados piedzīvoja kritumu.

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins stāsta, ka apdrošināšanas nozare pēdējos gados aug vidēji par 7, 8% gadā. Pērn kritums, bet šogad neliels pieaugums ir arī dzīvības apdrošināšanas jomā.

Jaunā nodokļu sistēma nav tik labvēlīga juridiskajām personām, tās daudz retāk apdrošina savu darbinieku dzīvību. Tāpēc dzīvības apdrošināšanas tirgus pagājušajā gadā bija pa nullēm, un šī gada sākumā mēs redzam, ka ir minimāla izaugsme. Ja mēs skatāmies Eiropas kontekstā - jo lielāks ir dzīvības apdrošināšanas īpatsvars, jo vairāk cilvēki domā par uzkrāšanu, nākotni, par saviem bērniem un viņu izglītību. Attīstītajās Eiropas valstīs dzīvības apdrošināšana no kopējā tirgus ir aptuveni 50, pat 70 %. Mēs bijām tikuši līdz 22, 24%, tagad esam atsviesti atpakaļ zem 20%.

Risku apdrošināšanas kompānijas Balta valdes loceklis Uldis Dzintars vērtē, ka pērnais gads bijis veiksmīgs visiem apdrošinātājiem, jo nedzīvības apdrošināšanas pieaugums bija 15%.

Pieaugumam ir divi galvenie iemesli - cenu pieaugums OCTA un KASKO, un augstākas cenas arī veicina kopējā apgrozījuma pieaugumu. Otrs iemesls ir klientu skaita pieaugums. Tā ir ļoti pozitīva tendence - kopumā Latvijas iedzīvotāju skaits nepieaug, bet apdrošināšanas klientu skaits pieaug. Vai nu cilvēki, kas agrāk neapdrošinājās vispār, tagad sākuši apdrošināties, vai tie, kas apdrošinājušies, pērk jaunus riska veidus.

Šī gada pirmajā ceturksnī par 10% augusi brīvprātīgā transportlīdzekļu apdrošināšana KASKO, obligātā civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas jeb OCTA samazinājusies par nepilnu procentu. Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins vērtē, ka cenas stabilizējas.

OCTA kritums vai nullīte parāda, ka tas cenu kāpums, kas bija manāms pāris gadu atpakaļ, ir norimies, un tirgū notiek cenu stabilizācija. Auto tirdzniecība pamazām aug, kreditēšana un līzings arī ir samērā pieejams. Otrs aspekts - aug maksātspēja, var iegādāties un mainīt automobiļus. Ir 9 risku apdrošinātāji, konkurence ir nopietna. Kā būs šogad, vēl grūti spriest, bet kopumā es domāju - ja ekonomika attīstās, tad arī apdrošinātājiem būs pieklājīgi rezultāti.

Šī gada pirmajā ceturksnī visstraujāk - par 16,7% augusi īpašumu apdrošināšana. Risku apdrošināšanas kompānijas Balta valdes loceklis Uldis Dzintars gan stāsta, ka Latvijā savus īpašumus apdrošinājuši tikai viena trešā daļa iedzīvotāju.

Viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc izceļas ugunsgrēki, ir neatbilstoša elektroinstalācija. Smēķēt vajag īpaši paredzētās vietās, ļoti bieži noliktavu pacēlāji tiek lādēti blakus materiāliem, kas var aizdegties.
- Kā jūs prognozējat, vai šogad varētu celties cenas apdrošināšanā?
- Konkurence, tāpat rentabilitāte, ko apdrošinātāji atguva iepriekšējā gadā, novedusi pie tā, ka cenas ir stabilas. Klientiem ir svarīgi, lai tiktu paaugstinātas apdrošinājuma summas īpašumā. Ja tiešām notiek nelaime, lai šī summa kompensē zaudējumus. Īpašumu apdrošinājuma summas celsies, bet pakāpeniski.

Mums vēl ir, kur augt – tā apdrošināšanas nozari Latvijā, salīdzinot ar situāciju Eiropā, vērtē Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins. Nozare veiksmīgi attīstās IT risinājumu jomā.

Polises mums ir pieejamas online, un tās var nebūt papīra veidā. Dati tiek paņemti no dažnedažādiem reģistriem. Policija, garām braucot, polisi var pārbaudīt caur datorsistēmām tiešsaistes režīmā. Mēs varam atlīdzības pieteikt caur dažādām lietotnēm, un apdrošinātāji mums jau otrajā vai trešajā dienā atlīdzina izdevumus par veselības aprūpi.

Pirms diviem gadiem gandrīz divas reizes palielinājās obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas jeb OCTA cenas. Tik liels cenu kāpums apdrošināšanas nozarē šogad neesot gaidāms.