Rietumvalstu noteiktās sankcijas pret Krieviju pamatīgi iekodušas austrumu kaimiņa ekonomikai un cieš arī turīgie iedzīvotāji. Bēgot no sankcijām un ekonomikas sabrukuma, centienos glābt savus īpašumus un uzņēmumus un pasargāt līdzekļus, arvien vairāk turīgo krievu ierodas par bagātnieku rotaļlaukumu dēvētajos Apvienotajos Arābu Emirātos. Neskatoties uz īpašām attiecībām ar ASV, Apvienotie Arābu Emirāti pēdējos gados ir stiprinājuši saites ar Maskavu un ir mēģinājuši izvairīties no nostāšanās Krievijas vai Ukrainas pusē, nenosakot sankcijas.

Kā vēsta vācu raidsabiedrība “Deutsche Welle”, Dubaijā bāzētais dzīvesstila žurnāls “Russian Emirates” savā tīmekļa vietnē piedāvā lasītājiem biežāk uzdoto jautājumu izlasi. Vispopulārākais jautājums krievu valodā iznākošajā žurnālā ir šis ar vairāk nekā 83 000 skatījumu: "Vai es varu iegūt Apvienoto Arābu Emirātu pilsonību?”

Pēdējo nedēļu laikā šīs tīmekļa vietnes lasītāju skaits gandrīz dubultojies. Un tendence, visticamāk, tikai turpināsies, uzskata eksperti, jo turīgie krievi meklē veidus, kā izvairīties no sankcijām un nodrošināt savu bagātību.

Dubaija ilgu laiku ir bijusi populārs bezvīzu brīvdienu galamērķis krieviem, piesaistot aptuveni 730 000 Krievijas tūristu 2019.gadā, pirms pandēmija ierobežoja ceļošanu. Tiek uzskatīts, ka Emirātos pašlaik dzīvo aptuveni 100 000 krievvalodīgo, no kuriem aptuveni 40 000 ir no Krievijas.

Arvien vairāk Krievijas iedzīvotājiem dodoties uz Dubaiju, biļetes cena no Maskavas vienā virzienā pieaugusi pat 30 reizes, pārsniedzot 2000 ASV dolāru. Kā vēsta “New York Times”, kāds arābu uzņēmējs, kurš izīrē augstas klases mēbelētus dzīvokļus Dubaijā, krievvalodīgo pieprasījumu pēc dzīvokļiem raksturoja kā neticamu.

Vašingtonā bāzēta bezpeļņas organizācija izpētījusi, ka Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātajiem Dubaijā pieder vismaz 76 īpašumi. Vismaz 38 uzņēmējiem vai amatpersonām, kas saistītas ar Putinu, Dubaijā pieder desmitiem īpašumu, kuru kopējā vērtība pārsniedz 314 miljonus ASV dolāru. Vairākām no šīm personām ir piemērotas ASV vai Eiropas Savienības sankcijas. Tomēr Emirāti pret Krieviju nav noteikuši sankcijas. Tādēļ izskanējusi informācija par Krievijas oligarhu privātajām lidmašīnām, kas lidojušas turp un atpakaļ no Maskavas uz Dubaiju. Savukārt kāds Ukrainas laikraksts ziņoja par vietējās izlūkošanas aģentūras aizdomām, ka oligarhi drošības nolūkos uz Dubaiju veduši privātos īpašumus, piemēram, gleznas. Arī vairākas krievu oligarhu superjahtas Dubaijā pietauvotas un ir drošībā. Bagātnieki Emirātu bankās vai savu banku Emirātu filiālēs atver arvien jaunus kontus un steidz ieguldīt naudu nekustamajā īpašumā.

Sankciju apiešanas jautājumu raidījumā “Krustpunktā” komentēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Medijs “Al Jazeera” vēsta, ka Krievijas turīgie cenšas izmantot Emirātus arī, lai atbrīvotos no kriptovalūtām miljardiem dolāru vērtībā. Par to ziņo uzņēmumu vadītāji un finanšu avoti. Daži klienti izmanto kriptovalūtu, lai investētu nekustamajā īpašumā Emirātos, savukārt citi vēlas izmantot tur esošos uzņēmumus, lai pārvērstu savu virtuālo naudu cietā valūtā un noglabātu to citur.

Pat ne bagātniekiem, bet arī augstākās vidusšķiras krieviem, kuri vēlas izvairīties no tā, ka viņu uzņēmējdarbību piesavinās viņu pašu valdība vai ietekmē ekonomikas sabrukums Krievijā, varētu pietikt līdzekļi, lai šeit izveidotu drošu patvērumu. Ieguldot nekustamajā īpašumā aptuveni 185 000 eiro, pircējs saņem trīs gadu vīzu. Ieguldot aptuveni 1,18 miljonus eiro, tiek nopirkta piecu gadu vīza. Emirātos ir arī “zelta vīzu” programma.

Džodija Vitori, Vašingtonas Džordžtaunas universitātes profesore un eksperte korupcijas, nelegālo finanšu un valsts nestabilitātes jautājumos norādījusi, ka pastāv arvien lielākas bažas, ka Dubaija kļūs par vēl lielāku Krievijas oligarhu naudas centru. Nelikumīgi iegūto Krievijas labumu plūsma faktiski ir plūdusi cauri Dubaijai jau kopš 90.gadu beigām. Bet to, kāds pieaugums gaidāms tagad, būs grūti pateikt, jo tas paliks nemanāms.

“Transparency International” norāda uz iemeslu - valsts iestādes faktiski neievāc attiecīgo informāciju, un korupcijas izmeklētājiem galvenokārt nācies paļauties uz nopludinātiem dokumentiem, lai noskaidrotu, kam kas šajā valstī pieder. ApvienotieArābu Emirāti veikuši virkni uzlabojumu, tomēr caurumi joprojām ir daudz, piemēram, valstī ir 39 dažādi uzņēmumu reģistri. Protams, Emirāti nav vienīgā vieta, kur turīgas personas, kas bēg no sankcijām, var slēpt naudu. Tomēr vairākas valstis tagad atbalsta centienus ekonomiski atdalīt Krieviju. Un ir arī citi iemesli, kāpēc Emirāti joprojām ir pievilcīgi. Piemēram, slepenība ap finanšu darījumiem, kā arī tas, ka Emirāti nav naski uz sadarbošanos ar citām valstīm šajos jautājumos.