Covid - 19 krīzes dēļ komercbankas līdz šim piešķīrušas kredītbrīvdienas 11 362 kredītņēmēju par kopējo summu 757 miljoni eiro. Arī nebanku kreditētāji piešķīruši kredītbrīvdienas 6279 saviem klientiem. Laba ziņa - ārkārtas situācijas laikā nepalielinās ātro kredītņēmēju skaits, jo arī nebanku kreditētāji rūpīgāk vērtē klientu maksātspēju.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš stāsta, ka, salīdzinot ar gada sākumu, no jauna izsniegto nebanku kreditētāju aizdevumu apjoms martā un aprīlī samazinājies par 34%, jo rūpīgāk tiek vērtēta klientu maksātspēja.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Sanita Gertmane stāsta, ka centrs, kura pienākums ir uzraudzīt nebanku kreditētājus, šobrīd uzrauga galvenokārt divas lietas – ātro kredītu devēju reklāmas, vai tās neaicina bezatbildīgi aizņemties. Otra lieta – cik rūpīgi nebanku kreditētāji vērtē kredītņēmēju maksātspēju. Sūdzību skaits palielinās, bet visvairāk sūdzas par parādu piedzinējiem.

Eiropas bankas Covid-19 krīzes dēļ vienojās par finanšu moratoriju jeb kredītu maksājuma termiņa pagarinājumu ārkārtas situācijas laikā. Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre stāsta – iepriecina fakts, ka lielāko daļu iesniegumu par kredītbrīvdienām centrs saņēmis jau līdz 3. Aprīlim un tas nozīmē, kas cilvēki problēmas sāka risināt laicīgi. Visvairāk kredītbrīvdienas piešķirtas hipotekāro kredītu ņēmējiem.

PTAC pārstāve Sanita Gertmane gan atgādina, ka kredītbrīvdienas ir tikai nosacītas brīvdienas, jo kredīta maksājums tāpat būs jāturpina maksāt, tas atcelts tikai uz laiku.

Kredītbrīvdienas nozīmē, ka uz noteiktu laiku tiek atlikti kredīta pamatsummas maksājumi, kredītņēmējs maksā tikai procentus no aizņēmuma summas.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.