Vai, pērkot olas, pievēršat uzmanību cipariem uz olu kastītēm? Cipari no 0 līdz 3 liecina, kādos apstākļos tiek turētas vistas - sprostos, kūtī vai arī tās var pastaigāties brīvā dabā. Pēdējos gados dzīvnieku labturībai aizvien lielāku uzmanību pievērš gan pircēji, gan tirgotāji, gan ražotāji. Latvijā jau ir veikali, kur var nopirkt tikai ārpus sprostiem turētu vistu olas, bet līdz 2025. gadam šādas olas pircējiem piedāvās jau lielākā daļa tirgotāju.

Biedrības „Dzīvnieku brīvība” valdes locekle Katrīna Krīgere stāsta, ka mūsdienās aizvien vairāk uzmanības tiek pievērsts tam, kā tiek ražoti produkti un kādos apstākļos turēti dzīvnieki, tai skaitā dējējvistas.

Arī kompānija „Fazer”, kas strādā deviņas  valstīs, apņēmusies līdz 2024. gadam izmantot tikai ārpus sprostiem dētas vistu olas. „Fazer” Latvija Komunikācijas direktore Baiba Gulbe stāsta, ka vispirms šādas olas izmantos Baltijas valstīs un Ziemeļvalstīs.

Lielveikalu tīkla „Sky” marketinga vadītāja Renāte Vītola stāsta, ka jau no šī gada veikalu tīklā var nopirkt tikai ārpus sprostiem turētu vistu olas.

Arī citi Latvijas tirgotāji līdz 2025. gadam plāno atteikties no sprostos turētu vistu olām. Kā vistu labturības pasākumi ietekmēs olu cenu? Katrīna Krīgere skaidro – citu valstu pieredze rāda, ka cenas ar laiku izlīdzināsies.

Katrīna Krīgere uzsver -  Lieldienas ir laiks, kad gribas pasauli padarīt labāku. Pērkot ārpus sprostiem turētu vistu olas, mēs varam palīdzēt tiem, kas nerunā, bet arī grib dzīvot laimīgi.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.