Aptuveni pusmiljards eiro. Tāda varētu būt summa, ko mājokļu pirkšanai un celšanai esam aizņēmušies tā sauktajos treknajos gados šā gadsimta sākumā, bet līdz ar ekonomikas krīzi palikuši parādā bankām. Dažas kredītiestādes jau pirms vairākiem gadiem pēc savas gribas sāka tādas saistības dzēst, bet nu jau divus gadus to ļauj darīt arī likums. Tomēr liela daļa parādnieku izvēlējušies no šīm nepatikšanām aizbēgt, atgriešanos legālā dzīvē attālinot un padarot dārgāku.

Iveta ir viena no aptuveni desmit tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, kam sapni par savām mājām kājām gaisā sagrieza 2008. gada krīze. Kad Bauskas puses laukos ar ģimeni noskatīja privātmāju, izvēli it kā izdarīja ļoti prātīgi – pusi no 89 tūkstošiem toreiz vēl latu samaksāja par Rīgā pārdotā dzīvokļa ieņēmumiem, bija rentabls ģimenes bizness un arī pārliecība, ka tiks galā arī grūtību gadījumā.

Pēc mājas izsolīšanas parādu piedziņai nebija vairs īpašuma, taču arvien bija vairāk nekā 200 eiro ikmēneša maksājums bankai, jo trekno gadu cenas bija smagi piezemējušās. Kūleņus meta arī Ivetas dzīve, jo mūžībā aizgāja vīrs, bet vēlāk piedzima dvīņi. Tā nu viņa kļuva par maznodrošinātu daudzbērnu māti bez pajumtes un ar gadījuma darbiem, jo legālus ienākumus tūdaļ paņemtu banka.

Pirms diviem gadiem viņa saņēma vēstuli no bankas, ka vairāku kritēriju dēļ, tajā skaitā daudzbērnu ģimenes statusa, viņai var dzēst ne tikai 90 procentus no trekno gadu saistībām, bet visas pilnā apmērā.

Latvijā lielākā komercbanka "Swedbank" ir dzēsusi trekno gadu parādus 124 miljonu eiro apmērā un aicina atsaukties atlikušos 2008. gada krīzes skartos parādniekus sakārtot savas saistības vēl šī gada laikā. Jau nākamgad dzēšamais parāds, kas tādā gadījumā uzskatāms par bankas dāvanu saņēmējam, tiks aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Piemēru zīmē "Swedbank" Ārpustiesas restrukturizācijas risinājumu nodaļas vadītāja Laila Bankovska.

Ja neietilpst kādā no kategorijām, kam atlikušo parādu dzēstu pilnā apmērā, došanās uz banku vēl šogad būtu iespēja ar maksājumu grafiku sākt legalizēt savu dzīvi, turklāt nākamgad līdz ar minimālās algas kāpumu maksātnespējas process kļūs vēl dārgāks, bet gandrīz ceturtā daļa nāks pie saistībām nu jau iedzīvotāju ienākuma nodokļa veidā. Pasteigties mudina arī SEB bankas Debitoru pārvaldes vadītāja Veronika Vīksna.

Finanšu nozares asociācija skaidro, ka precīzs trekno gadu nesamaksājamo parādu apjoms būs rēķināms nākamgad, bet aptuvenās aplēses rāda, ka aizņēmušies, bet neatdevuši esam aptuveni 500 miljonus eiro.