Ekonomikas ministrija jau vairākus mēnešus sadarbībā ar jaunuzņēmumu industrijas pārstāvjiem izstrādā attīstības stratēģiju nākamajiem pieciem gadiem. Pagaidām oficiāla vienošanās vēl nav panākta, bet neoficiālās sarunās nolemts, ka 2025. gadā jaunuzņēmumu piesaistīto privāto investīciju apmērs pieaugs par 400 miljoniem eiro un tiks radītas jaunas darba vietas.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Lapiņš uzsver, ka 80% no tautsaimniecības attīstības nodrošina esošie uzņēmumi, bet pārējos 20% - jauni uzņēmumi, kas gadu no gada izaug un nereti pat pārspēj uzņēmumus ar senu vēsturi.

Uz jautājumu, vai šobrīd Latvijā jauzņēmumiem ir auglīga augsne izaugsmei un vai potenciāls tiek izmantots pilnasinīgi, Raimonds Lapiņš atzīst, ka atbilde vienmēr būs - nē.

Pirms pieciem gadiem jaunuzņēmumiem izveidojās ciešāks dialogs ar valdību, līdz ar to tapa stratēģija, izveidots jaunuzņēmumu veidošanai labvēlīgs likums, kā arī rasta iespēja piesaistīt struktūrfondu līdzekļus. Piecos gados daudzas ieceres jau īstenotas un sadarbībā ar nozaro top kas jauns - jaunuzņēmumu vides attīstības stratēģija. Būtībā ceļa karte, ko nozare tuvākos piecos gados vēlas sasniegt. Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Lapiņš teic, ka formāla vienošanās tiks panākta, visticamāk, drīz, bet neformālā paredz, ka 2025. gadā nozares piesaistīto privāto investīciju apmērs pieaugs par 400 miljoniem eiro.

Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas “Startin.LV” valdes loceklis Andris K. Bērziņš („TechHub Riga” un nodibinājuma “TechChill” valdes priekšsēdētājs”) atzīst: lai gan stratēģijas izstrāde birokrātijas līkločos ir nedaudz iestrēgusi, visiem iesaistītajiem ir skaidrs, kādu pienesumu jaunuzņēmumi spēj nest.

Didzis Dejus ir divu jaunuzņēmumu – "Robotic Solutions" un "Baltic 3D" – līdzīpašnieks, un viņš ir pozitīvi noskaņots, sakot, ka pēdējos divos gados ir noticis milzīgs progress normatīvā regulējuma līmenī.

Tomēr, pēc uzņēmēja domām, ļoti svarīgi jau tuvākā laikā ir panākt gudro imigrāciju, jo Latvijā trūkst darbinieki ar tādām kvalitātēm, lai varētu radīt pasaules līmeņa produktus.