Aktīvākais nekustamā īpašuma tirgus joprojām ir Rīgā un Pierīgā – te notiek ap 80% dzīvokļu un māju pirkšanas darījumi. Nekustamos īpašumus aktīvāk pērk arī Latvijas lielākajās pilsētās. Kas notiek reģionos un vai bankas nefinansē lauku īpašumu iegādi, rēķinot, cik tālu viensēta atrodas no apdzīvotām vietām?

Nekustamo īpašumu firmas „Oberhaus” dzīvojamo platību nodaļas vadītāja Kristīne Dubane stāsta, ka, atkarībā no reģiona, māju cenas ievērojami atšķiras. Laukos piedāvājums ir neliels. Kristīne Dubane arī atzīst, ka īpaši ģimenes ar bērniem aktīvi izmanto finanšu institūcijas „Altum” sniegto garantiju mājokļa pirmajai iemaksai.

„Altum” valdes locekle Inese Zīle norāda, ka „Altum” garantiju izmantojušas jau 10 000 jaunās ģimenes un 1000 jaunie speciālisti.

„Swedbank” Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Normunds Dūcis stāsta, ka gadā banka izsniedz  3,5 tūkstošus hipotekāro kredītu, vairāk nekā 40% ir kredīti ar „Altum” garantiju. No visiem darījumiem tikai 20% notiek reģionos, kur cilvēki visbiežāk iegādājas dzīvokļus, retāk mājas, kas bieži ir sliktā stāvoklī.

Kādiem jābūt mēneša ienākumiem, lai banka izsniegtu hipotekāro kredītu? Normunds Dūcis no „Swedbank” skaidro, ka vismaz 600 eiro mēnesī.

Pirms 10 gadiem krīze nekustamo īpašumu jomā daudziem Latvijas iedzīvotājiem bija viens no iemesliem, kādēļ viņi bija spiesti doties peļņā uz ārvalstīm. Šobrīd arī bankas, pirms piešķirt naudu mājokļa iegādei, daudz vairāk izvērtē riskus. Daina Zalamane, Latvijas Radio.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.