Šonedēļ Latvijā notiek finanšu pratības nedēļa. To jau septīto gadu rīko Finanšu un kapitāla tirgus komisija, Latvijas Banka, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Latvijas augstskolas. Kādas ir Latvijas iedzīvotāju finanšu prasmes un kādos jautājumos zināšanu pietrūkst?

Finanšu pratība ir zināšanu un prasmju kopums, kas ļauj pieņemt pārdomātus lēmumus par finanšu pakalpojumu izvēli, nodrošinot privāto finansiālo stabilitāti un ilgtspēju. Vai Latvijas iedzīvotāju finanšu pratība palielinās?

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) šogad plāno veikt socioloģisko aptauju par Latvijas iedzīvotāju finanšu pratību. Bet finanšu pratības indekss, kas tika veidots pirms vairākiem gadiem, liecina, ka iedzīvotāju zināšanas par finansēm aug, bet joprojām vismazāk zināšanu ir par kredītiem un pensijām, stāsta FKTK Klientu skolas vadītāja Ieva Upleja.

LU sociālās psiholoģijas profesors Ivars Austers vērtē – aptaujas liecina, ka zināšanas par finanšu pratību aug, diemžēl rīcība neseko.

Latvijas Bankas portāla naudasskola.lv redaktore Antra Slava stāsta, ka finanšu pratības programmas ietvaros ir izstrādāta jauna, izzinoša spēle sākumskolas audzēkņiem „Kas bankā iekšā”?

Ivars Austers skaidro, ka labs palīgs zināšanu ieguvē ir dažādi banku izstrādātie digitālie rīki.

Šogad Finanšu pratības nedēļas laikā ikviens tiek aicināts pārbaudīt savu finanšu pratību tieši digitālajā vidē. Notiks arī dažādas lekcijas, semināri un vizītes skolās. Aktīvi finanšu pratības nedēļā iesaistās Banku augstskola ar lekcijām par valūtas darījumiem komercbankās, valūtas risku vadīšanu, ieņēmumu un izdevumu uzskaiti pašnodarbinātām personām.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.