Mobilo sakaru operatori Latvijā turpina darbu pie 5G jeb piektās paaudzes mobilo sakaru tīkla infrastruktūras attīstības. Uzņēmums „Latvijas mobilais telefons” jau izveidojis 100 5G bāzes stacijas, Tele 2 un Bite – attiecīgi 15 un 12, bet nākamgad plāno uzstādīt vēl vairākus simtus bāzes staciju. 5G tīklu plašāk varētu sākt izmantot nākamā gada beigās vai 2023. gadā.

Lai sazinātos pa mobilo telefonu, 5G internets nebūs nepieciešams, pilnīgi pietiek ar esošo 4G jeb ceturtās paaudzes mobilo sakaru tīklu. 5G internetu vajadzēs gadījumos, kad nepieciešama liela datu apmaiņa, tātad dažādos biznesa risinājumos, piemēram, rūpnīcās, lidostās un ceļu satiksmē. Tele 2 pārstāvis Oskars Fīrmanis vērtē, ka pagaidām 5G tīkla attīstība ir pašā ceļa sākumā un cer, ka 700 megahercu frekvence pavērs jaunas attīstības iespējas.

Mobilo sakaru operatora Bite radiotīkla plānošanas vadītājs Aleksandrs Ļebedevs stāsta, ka no 5G interneta ieguvēji būs gan uzņēmēji, gan iedzīvotāji, jo piektās paaudzes mobilo sakaru tīkls varēs nodrošināt daudz lielāku lejupielādes ātrumu un viena stacija varēs apkalpot lielāku cilvēku skaitu.

Tā kā Latvijas mobilais telefons uzstādījis 100 5G bāzes stacijas, tad 5G iespējas izmanto jau vairāki tūkstoši uzņēmuma klientu. LMT biznesa vadības dienesta direktors Vīgants Radziņš stāsta, ka uzņēmums šobrīd koncentrējas ne tikai uz 5G tīkla paplašināšanu, bet arī uz dažādu risinājumu izstrādi un testēšanu, jo 5G tīkla lietotājiem būs nepieciešamas atbilstošas iekārtas.

Eiropas Savienības pārstāji jau paziņojuši, ka līdz 2025. gadam 5G tīklam jāaptver visas ES pilsētas un galvenās transporta maģistrāles.