Pasaules lielākā naftas kompānija, Saūda Arābijas „Aramco" debitējusi biržā. Sākotnējā publiskajā piedāvājumā pagājušajā nedēļā tā piesaistīja rekordlielu finansējumu, un uzreiz kļuva par pasaulē lielāko biržā kotēto uzņēmumu. Publiski pārdošanā gan izlikta maza daļa valstij piederošā enerģētikas giganta akciju. Tomēr tas ir svarīgs solis karaliskās ģimenes stratēģijā karalisti padarīt mazāk atkarīgu no naftas un diversificēt ekonomiku.

Saūda Arābijas valsts naftas un gāzes uzņēmumam „Saudi Aramco” ir ekskluzīvas tiesības apgūt karalistes milzīgās naftas un dabasgāzes iegulas. Tas saražo vairāk nekā desmito daļu pasaules jēlnaftas. Kompānija dibināta 1933.gadā kopā ar amerikāņu "Standard Oil", bet dažas desmitgades vēlāk pilnībā nonāca Saūda Arābijas valsts īpašumā un ieguva pašreizējo nosaukumu.

"Aramco" ir ienesīgākais uzņēmums pasaulē. Pērn tā peļņa bija 110 miljardi ASV dolāru. Salīdzinājumam, otrajā vietā tālu iepaliekot bija tehnoloģiju gigants "Apple" ar 60 miljardu peļņu.

11.decembrī "Aramco" debitēja akciju tirgū, un uzreiz kļuva par pasaulē lielāko biržā kotēto uzņēmumu. Pāris dienu laikā tā tirgus vērtība pārsniedza divu triljonu dolāru robežu, ko kā mērķi bija uzstādījis kroņprincis Mohammeds bin Salmans.

No kopējā akciju skaita sākotnējā publiskajā piedāvājumā uzņēmums investoriem gan pārdeva tikai pusotru procentu. Taču ar to pietika, lai piesaistītu rekordlielu summu, gandrīz 26 miljardus dolāru (25,6), un šajā ziņā pārspētu Ķīnas mazumtirdzniecības gigantu "Alibaba", kas 2014.gadā debitēja Volstrītā.

"Aramco" savukārt debitēja vietējā fondu biržā Saūda Arābijā – Rijādas biržā. Mērķauditorija galvenokārt vietējie un reģionālie investori.

Starp iemesliem ir arī tas, ka starptautiskie investori ir piesardzīgi. Viens ir drošības faktors – Saūda Arābijas attiecības ar Irānu ir saspīlētas. Vēl septembrī dronu un raķešu uzbrukumā smagi cieta "Aramco" naftas pārstrādes rūpnīca un naftas atradnes. Kā Saūda Arābijas valsts uzņēmuma "Aramco" darbība arī bijusi necaurskatāma, un tā attīstība praktiski atkarīgai no karaļvalsts monarhijas lēmumiem. Starptautiskajiem investoriem varētu būt arī ētiskas dabas jautājumi – īpaši pēc saūdarābu žurnālista Džamala Hašogi zvērīgās slepkavības Saūda Arābijas konsulātā Turcijā.

Energogiganta "Aramco" vadītājs Amins Nasers Aramco debiju vietējā biržā tomēr nosauca par „vēsturisku dienu”. Uzņēmums garantējis, ka dividendēs ik gadu izmaksās vismaz 75 miljardus dolāru līdz 2024.gadam.

Turklāt, pateicoties "Saudi Aramco" akciju kotēšanai un tā milzīgajai kapitāla vērtībai, Saūda Arābijas fondu birža iekļuvusi starp pasaulē desmit lielākajām biržām. Rijādas biržas izpilddirektors Khalids al Husans komentāros biznesa telekanālam "Bloomberg" prognozēja, ka tas piesaistīs ārvalstu investorus.

Enerģētikas giganta akciju kotēšanas biržā virzītājs ir tagad 34 gadus vecais Saūda Arābijas kroņprincis Mohammeds bin Salmans. Tā ir daļa no viņa plāniem dažādot Saūda Arābijas ekonomiku, to padarīt mazāk atkarīgu no nafta - īpaši laikā, kad pasaulē tiek runāts par pāreju uz atjaunojamaiem enerģijas resursiem.

No akciju pārdošanas iegūto naudu valdība plāno izmantot dažādu projektu finansēšanai saskaņā ar programmu, kuras nosaukums ir „Vīzija 2030”. Tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem "Aramco" kotēšanai biržā, telekanālam CNBC norādīja Vašingtonā bāzētas domnīcas „Tuvo Austrumu institūts” enerģētikas eksperts Tilaks Doši.

Reformu programmai "Vīzija 2030" Saūda Arābija jāsagatavo pārejai uz pēcnaftas laikmetu. Viena no galvenajām iecerēm ir starptautiskā tūrisma attīstīšana. Paredzēti megaprojekti kā Sarkanās jūras projekts, kurā plānots uz 90 salu arhipelāga uzbūvēt viesnīcas un atpūtas objektus tūristu piesaitīšanai. Saūda Arābija cer arī uz investīcijām un tūkstošiem jaunu darbavietu.

Sižets tapus sadarbībā ar Latvijas Banku.