Ja strādājat kādā no bioekonomikas jomām – lauksaimniecībā, mežsaimniecībā vai zivsaimniecībā un vēlaties ražot produktus ar augstu pievienoto vērtību, ko varēs pārdot par augstāku cenu, jums varētu noderēt Rīgas Tehniskās universitātes (RTU)  zinātnieku izstrādātie digitālās modelēšanas rīki. Tie palīdzēs saprast biznesa idejas potenciālu - ko izdevīgāk ražot, kādi ieguldījumi būs nepieciešami, cik darbinieki būs vajadzīgi un tā tālāk, kā arī palīdzēs resursus izmantot ilgtspējīgāk.

Lai gan Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, uz vienu iedzīvotāju ir daudz vairāk lauksaimniecības un meža zemes, tomēr šos dabas resursus izmantojam neefektīvi – eksportējam izejvielas un ražojam produktus ar zemu pievienoto vērtību. RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtā radītais digitālais modelēšanas rīks sniegs zinātniskas rekomendācijas politikas veidotājiem - kā dažādi politikas instrumenti, tai skaitā subsīdijas un likumdošana, var palīdzēt ražot gudrāk un ilgtspējīgāk, stāsta RTU vadošā pētniece Lauma Žihare.

RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta vadošais pētnieks Vladimirs Kirsanovs digitālo modelēšanas rīku salīdzina ar tiešsaistes spēli. Ievadot nozari – lauksaimniecība, mežsaimniecība vai zivsaimniecība, būs redzams, ko no izejvielām var ražot un kuriem produktiem būs augstāka pievienotā vērtība.

No koksnes var ražot gan tekstilšķiedru apģērbu ražošanai, gan saldinātāju ksilitolu, gan bioeļļu un citus produktus. RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta vadošā pētniece Lauma Žihare stāsta, kādus produktus ar augstāku pievienoto vērtību varētu ražot zivsaimniecībā un lauksaimniecībā.

Kā bioekonomikas attīstība saskan ar Eiropas zaļo kursu? Vladimirs Kirsanovs no RTU vērtē, ka atšķirības ir, tomēr ir arī kopīgais.

RTU zinātnieki projektus, ar kuru palīdzību izstrādāti digitālie modelēšanas rīki, pabeigs decembrī un janvāra otrajā pusē tie būs publiski pieejami. Sīkāku informāciju meklējiet RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta mājas lapā.