Lai rosinātu cilvēkus par pirkumiem un pakalpojumiem prasīt čekus un kvītis, un līdz ar to ierobežotu ēnu ekonomiku un veicinātu nodokļu nomaksu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) pērn uzsāka čeku loteriju. Tajā piedaloties, var laimēt naudas laimestus un citas balvas. Tiesa gan - pēdējā laikā dalībnieku skaits ievērojami samazinājies. Kādi tam ir iemesli un kādus pārkāpumus, saņemot čekus, atklājis VID?

Ja pērn jūlijā VID rīkotajā čeku loterijā piedalījās vairāk nekā 100 000 iedzīvotāji un tika iesniegti 1,7 miljoni čeku, tad ar katru nākamo mēnesi dalībnieku skaits saruka, un šobrīd tas samazinājies par 54%. VID pārstāve Arta Krēsliņa skaidro, ka tam ir objektīvi iemesls – iedzīvotāji aizvien biežāk iepērkas internetā.

Ēnu ekonomikas pētnieks un Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Arnis Sauka vērtē, ka katra aktivitāte, kas samazina ēnu ekonomiku, ir būtiska. Ne velti līdzīgas čeku loterijas rīko arī citās Eiropas valstīs.

Viens no čeku loterijas mērķiem ir pieradināt cilvēkus prasīt čekus un kvītis. Nesen veikts SKDS pētījums liecina - 21% no aptaujātajiem šobrīd pievērš lielāku uzmanību tam, vai par pirkumu vai pakalpojumu tiek izsniegts čeks. VID pārstāve Arta Krēsliņa stāsta, ka arī viens čeks un pārbaude uz vietas var atklāt virkni pārkāpumu.

Pēc VID aprēķiniem, pateicoties čeku loterijai, valsts budžetā papildus iekasēti 1,2 miljoni eiro. Ēnu ekonomikas pētnieks Arnis Sauka gan vērtē, ka loterijas naudas balvas prasa arī lielus papildus izdevumus.

Vēl tiks vērtēts, vai čeku loterija turpināsies arī nākamajā gadā. Ļoti iespējams, ka tā būs.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.