Finanšu nozares asociācija apstiprinājusi kredītsaistību labvēlības moratoriju. Tā ir Eiropas banku iniciatīva - atbalstīt fiziskās un juridiskās personas, tātad privātpersonas un uzņēmumus, kas cietuši Covid krīzē. Moratorijs ir maksājuma termiņa pagarinājums, ko valstis izsludina ārkārtas situācijas dēļ.

Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre stāsta, ka 29. aprīlī apstiprināts fizisko personu, bet 5. maijā – juridisko personu moratorijs. Līdz ar to bankas apņemas atlikt aizdevumu pamatsummas maksājumus uz vēl garāku termiņu nekā līdz šim. Fiziskām personām par kredīta pagarināšanu nebūs jāmaksā, juridiskām personām būs jāsedz minimālās komisijas maksas.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle Katrīna Zariņa banku gatavību atlikt pamatsummas maksājumus uz garāku termiņu vērtē pozitīvi.

Moratorija nosacījumi attieksies uz uzņēmumiem, kuriem nav bijis būtisku kavējumu - vairāk nekā 30 dienas, tie nav pasludināti par maksātnespējīgiem, nav iesnieguši bankrota pieteikumu un viņiem bija pozitīvs pašu kapitāls pērn. No uzņēmēju puses dzirdēti dažādi viedokļi par banku izpratni un pretimnākšanu, norāda Katrīna Zariņa.

Uzņēmumu "Primekss" īpašnieks Jānis Ošlejs stāsta, ka uzņēmumam šobrīd nav lielu kredītu, kuru pamatsummas maksājumus vajadzētu pagarināt. Bet apgrozāmos līdzekļus uzņēmums plāno piesaistīt finanšu institūcijā "Altum".

Par gatavību pievienoties moratorijam paziņojušas "Swedbank", SEB banka, "Luminor", "Citadele", ALTUM, "Blue Orange Bank" un citas. Banku klientiem moratorijam jāpiesakās līdz 12. jūnijam. Sīkāku informācija par fizisko un juridisko personu moratoriju atrodama Finanšu nozares asociācijas mājas lapā.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.