Latvijā nepieciešama jauna mājokļu politika – tā paziņojis jaunais Ekonomikas ministrs. Jau iepriekšējās valdības laikā Ekonomikas ministrija izstrādāja grozījumus likumā „Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā", lai palīdzētu pašvaldībām aizņemties naudu Valsts kasē īres dzīvokļu namu būvniecībai vai esošo ēku remontam.

Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks tautsaimniecības jautājumos Aino Salmiņš vērtē, ka Latvijā mājokļu politikas nav jau kopš 2006. gada. Valdīja uzskats, ka dzīvokļu problēmu atrisinās pats tirgus. Kāds ir rezultāts? Latvijā nosiltināti ir apmēram 10% padomju laikos celtie daudzdzīvokļu nami, bet jaunu māju celtniecība reģionos notiek atsevišķās pilsētās.

Tāpat Latvijā aizvien aktuālāks kļūs jautājums par īres māju būvniecību. Tāpēc Ekonomikas ministrija (EM) izstrādājusi grozījumus likumā „Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”. Ilgtermiņa mērķis – piesaistīt lētus kredītus no komercbankām un Eiropas institūcijām, īstermiņa mērķis – ļaut pašvaldībām lētāk aizņemties līdzekļus namu būvniecībai vai renovācijai Valsts kasē, stāsta EM valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis.

Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis stāsta, ka bezdarba līmenis pilsētā ir 2,1%, trūkst darbaspēka, investori Smiltenē ēkas celt nevēlas, tāpēc pašvaldība nopirkusi nepabeigtu 24 dzīvokļu namu, to cēla pašvaldības kapitālsabiedrība. Ēkas izmaksas – 1,2 miljoni eiro.

Aino Salmiņš uzsver, ka mājokļu celtniecība palīdzētu attīstīt reģionus, jo tā ir iespēja piesaistīt darbaspēku. Valmierā daudzdzīvokļu namus būvē pašvaldības uzņēmums, lai piesaistīt kvalificētus speciālistus.

Par grozījumiem likumā „Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” un mājokļu politiku vēl lems gan valdība, gan Saeima.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.