Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Bērni ir vislielākie antibiotiku patērētāji.

"Antibiotikas ir visvairāk izrakstītie recepšu medikamenti bērniem primārajā aprūpē. Antibiotikas visbiežāk tiek lietotas, ja konstatēts drudzis, ostīts vai elpceļu infekcijas, kuru iemesls parasti ir vīrusi. Ar antibiotikām lielākā daļā gadījumu bērniem tiek ārstētas pašlimitējošas saslimšanas, teikts ārstes Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras asociēto profesores, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietnieces Janas Pavāres prezentācija, ar kuru viņa iepazīstināja konferencē "Kopā pret antimikrobiālo rezistenci".

Vai antibiotiku lietošana vienmēr ir attaisnojama un vai baktēriju spēja izdzīvot saskarsmē ar antibiotikām skar arī bērnus. Ģimenes studijā saruna ar Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociēto profesoru, medicīnas zinātņu doktoru, sertificētu infektologu un epidemiologu Ugu Dumpi. Pa tālruni sarunā piedalās arī pediatre Jana Pavāre.

Uga Dumpis skaidro, ka Latvijā veiktie pētījumi liecina, ka visvairāk tika izrakstītas antibiotikas bērniem vecuma grupā no 1- 5 gadiem. Tie ir pētījumi, kas veikti 20013. gadā

“No vienas puses tas bija pārsteigums, bet tieši tādi paši rezultāti bija Zviedrijā pirms 11 gadiem, pirms viņi sāka izglītojošās intervences. Diez vai kaut kas mainījies kopš 2013. gada, kad tika veikts šis pētījums. Joprojām tā problēma pastāv,” uzskata Dumpis.

Dumpis skaidro, ka pētījumā secināts, kā

Latvijā ar antibiotikām daudz ārstē slimības, kuras parasti izraisa vīrusi un tās neārstē ar antibiotikām.

Daudz darīts kopš tā brīža, ir tapušas vadlīnijas, kā ārstēt bērnus ar antibiotikām un kā. Bijušas darba grupas. Bet būtiskas izmaiņas antibiotiku samazinājumā nav.

Kā pozitīvo piemēru Dumpis min Zviedriju, kur pēc izglītojošās kampaņas izdevās samazināt antibiotiku trīs reizes.

Jana Pavāre atzīst, ka situācija antibiotiku pārmērīgā lietošanā bērniem uzlabojas, it sevišķi, ja runā ir par bērnu ārstēšanu, ārstējoties stacionārā. Pavāre min, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā ir izstrādāta stingra antibiotiku lietošanas kārtība.

“Katram ārstam, pirms viņš uzsāk lietot antibiotikas, jāspēj pamatot dokumentāli, kāpēc viņš lietos antibiotikas, gan ar veiktajiem izmeklējumiem, gan norādot slimības pazīmes.

Neuzrakstot šādu pamatojumu, nevar uzsākt antibiotiku lietošanu,” skaidro Pavāre.

Runājot par bērnu ārstēšanu ambulatori, Pavāre atklāj, ka top klīniskās vadlīnijas ”Klīniskie ceļi un algoritmi bērniem”, tajās būs stingri definētas ambularotai praksei pazīmes, kad tiešām bērnam būtu jāizraksta antibiotikas.

“Nereti, tas abpusējs lēmums, gan vecāku, gan ārstu lēmums. Tāpēc esam padomājuši par rekomendācijām vecākiem, kā rīkoties, kā izvērtēt bērnu, kuram ir drudzis, ko precīzāk ziņot ģimenes ārstam, ja nav iespējama konsultācija klātbūtnē. Ceram, ka ar šādiem dokumentiem, kas būs paredzēti ārstiem un vecākiem, ka ar šādu procesu varēsim mazināt antibiotiku lietošanu bērniem,” uzskata Pavāre.

Vadlīnijas izstrādi organizē Veselības ministrija.