Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Mediķi atzīst, ka šobrīd pieaug bērnu skaits, kuri saskaras ar galvassāpēm un pat migrēnu. Bērniem galvassāpes var izraisīt stress, neregulāras un nepilnvērtīgas maltītes un citi iemesli. Kā veiksmīgāk palīdzēt?

Pediatre Daira Brenča norāda, ka bērniem galvassāpes parasti nav saistītas ar konkrētu bīstamu saslimšanu, bet vienmēr ir jāpārliecinās par to, kāpēc bērnam sāp galva.

"Pēdējā laika aktualitāte, ar ko nākas saskarties praksē, pacienti sūdzas par galvassāpēm, kuras izprovocē dienas režīma neievērošana. Visbiežāk šobrīd tas ir nesabalansēts miega un nepietiekams fizisko aktivitāšu režīms," atzīst Daira Brenča. "Pēdējā gada laikā tas varētu būt saistīts ar pandēmijas izraisītām tendencēm, ka mainās ne tikai mūsu, bet arī mūsu bērnu ieradumi: esam telpās, pārsvarā sēžam, pārsvarā laiku pavadām pie dažādām viedierīcēm, televizoriem, telefoniem, datoriem, mācāmies, strādājam attālināti. 

Katastrofāli trūkst fizisko aktivitāšu svaigā gaisā. Agrāk ne tik populārās sporta stundas šobrīd vajadzētu divas reizes dienā, nevis divas reizes nedēļā. Neiztrūkstošas ir sūdzības par galvassāpēm."

Vēl ārste norāda, ka attālinātas mācības rada redzes traucējumus, jo ne vienmēr tiek ievērota redzes higiēna. Ja pasliktinās redze, tas var būt par iemeslu, kāpēc bērnam sāp galva.

Ģimenes ārste Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska piekrīt, ka galvassāpes kā simptoms ir bieži sastopamas ģimenes ārstu praksē mazajiem pacientiem

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe Signe Šetlere norāda, ka ir primārās un sekundārās galvassāpes. Sekundārās parasti saistās ar kādu infekciju vai citiem iemesliem, kāpēc sāp galva. Primārās galvassāpes ir, piemēram, migrēna.

Speciālistes arī vērtē, ka galvassāpes var izraisīt arī nepareiza poza, ilgstoši sēžot pie datora vai citas viedierīces.

Raidījumā uzklausām arī vecāku pieredzes stāstus.