Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti aicina katru, kurš pērk Ziemassvētku dāvanas bērniem, apzināties, ka viņu uzdevums ir ne tikai iepriecināt un izpildīt bērnu vēlmes, bet arī pārliecināties, ka izvēlētā manta ir droša un nekādā veidā neapdraud bērna veselību un pat dzīvību. Ģimenes studijā runājam par bērniem bīstamām rotaļlietām.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe skaidro, ja tiek norītas vairākas magnētiskas detaļas vai priekšmeti un tie nonāk cilvēka zarnu traktā, starp zarnu cilpām salīpot tie rada smagus bojājumus. Lai glābtu cilvēku, ir vajadzīga apjomīga ķirurģiska iejaukšanās un ilga ārstēšana, kas var atstāt ietekmi uz turpmāko dzīvi.

Pēc četriem gadījumiem nepilna mēneša laikā, kad dažāda vecuma bērni bija norijuši vairākus magnētus, tādējādi nopietni apdraudot savu dzīvību, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti nosūtījuši vēstuli Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) ar aicinājumu aizliegt šādu rotaļlietu pārdošanu. 

Rotaļlietas, kas satur mazos magnētus, ir ļoti bīstamas. PTAC jau tos ir aizliedzis legāli tirgot, bet internetā šīs rotaļlietas var iegādāties. 

"Bez šīm rotaļlietām var izaugt, tās nav attīstībai tik nepieciešamas un tajās nebūtu jāinvestē nauda," uzskata Renāte Snipe.

Psiholoģe ģimenes psiholoģijas centrā “Līna” Dace Čible piekrīt, ka vecākiem jābūt īpaši vērīgiem bērna pirmajos dzīves gados un iesaka pat pašiem izrāpot dzīvokli, lai redzētu to no bērna acu leņķa, nevis skatīties no pieaugušā redzesloka. Vecākiem jāizvērtē, kas ir mājās un kādas mantas iegādājas.

PTAC Preču un pakalpojumu departamenta direktore Linda Rinkule norāda, ka jau ir regulējumā noteikti ierobežojumi magnētiem rotaļlietās. PTAC jau 2013. gadā ar uzsaukumu komersantiem aicināja šādas rotaļlietas izņemt no tirdzniecības. Bieži vien ražotāji liek piebildes, ka rotaļlieta paredzēta bērniem no 14 gadiem vai pieaugušajiem. Tagad PTAC gatavo aicinājumu izņemt no tirdzniecības rotaļlietas arī ar šādām piebildēm. 

Linda Rinkule sola, ka nākamā gadā tā būs PTAC prioritāte, sekot līdzi, lai šādi produkti nebūtu pieejami Latvijā reģistrētās mājaslapās. Bieži šie produkti nāk no trešās pasaules valstīm. To vienmēr nav iespējams izkontrolēt.

Renāte Snipe vēl kā bīstamas min jebkuras rotaļlietas, kas darbināmas ar podziņveida baterijām un šis bateriju nodalījums nav aizskrūvējams ar skrūvīti. Vienkārši aiztaisāmu nodalījumu mazie veiklie pirkstiņi dabūs vaļā.

Tāpat jāskatās uz visām rotaļlietām ar mazām, sīkām detaļām, kuras var viegli nolauzt, vai rotaļlietām, kas ir kritušas no augstuma un kādas daļas aizlūzušas.

Ārste arī norāda, ka uzmanīgiem jābūt ģimenēs, kur ir dažāda vecuma bērni. Krellīšu vēršanas komplekts, kas jauka dāvana 8-9 gadus vecai māsai, mazajam bērnam izskatās pēc garšīgām konfektītēm.